لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

کاخ سفید: تلاش برای محدودسازی برنامه اتمی ایران را دو برابر خواهیم کرد


کاخ سفید در واکنش به رزمایش موشکی سپاه اعلام کرد که تلاش‌های خود را برای محدود کردن برنامه موشکی ایران دو برابر خواهد کرد.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه ۱۹ اسفند گفت که برنامه موشکی ایران بدون رعایت کنوانسیون‌های بین‌المللی، یک نگرانی بلند مدت بوده و دولت آمریکا تلاش کرد تا با توافق اتمی جلوی ساخت کلاهک هسته‌ای توسط این کشور را بگیرد.

به گفته او، ایالات متحده با کمک متحدانش در منطقه، تلاش‌ برای محدودسازی توان ایران در پیشبرد برنامه موشکی را دو برابر خواهد کرد.

سپاه پاسداران در ادامه رزمایش موشکی خود برای دو روز متوالی به شلیک تمرینی موشک پرداخت. در دومین روز این آزمایش های موشکی سپاه اعلام کرد که دو موشک بالستیک قدر با برد ۱۷۰۰ و ۲۰۰۰ کیلومتر را شلیک کرده است.

پیشتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته بود که شلیک این موشکها نقض برجام نیست اما به احتمال زیاد نقض قطعنامه شورای امنیت محسوب می شود. او گفت که دولت آمریکا یا در سازمان ملل یا بطور یکجانبه واکنش نشان خواهد داد.

در پی این سخنان و واکنش اعضای کنگره آمریکا به رزمایش موشکی که از دولت خواسته بودند علیه برنامه موشکی ایران موضع قاطعی بگیرد، سخنگوی کاخ سفید دراین باره اظهارنظر کرد.

سخنگوی کاخ سفید در بخشی از سخنانش درباره اقدامات احتمالی و تحریم های بیشتر علیه برنامه موشکی ایران توضیح داد که میتوان برای اعمال تحریم‌های موجود کارهای بیشتری کرد و می‌توان ارسال لوازم و قطعات مربوطه به ایران را محدود کرد. او همچنین گفت که می‌شود با متحدین در منطقه جلوی کشتی‌هایی را که ممکن است اقلام ممنوعه حمل کنند، گرفت.

جاش ارنست تاکید کرد: "با بررسی بیشتر اینکه در این دو روز در واقع چه کار کرده اند، پاسخی مناسب خواهیم داشت."

سخنگوی کاخ سفید در عین حال گفت که معمولاً ایران در این زمان از سال دست به چنین حرکاتی میزند و اگر در روزهای آتی هم خبرهای پرتاب موشک‌های بیشتر برسد، جای تعجب نخواهد داشت.

از سوی دیگر، هیلاری کلینتون، داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب دمکرات، روز چهارشنبه گفت ایران باید به خاطر این اقدامها تحریم شود. خانم کلینتون که موافق توافق اتمی با ایران بوده است در بیانیه‌ای گفت جامعه بین‌المللی باید نشان دهد که تهدیدهای ایران نسبت به اسرائیل را تحمل نخواهد کرد.

آن گونه که خبرگزاری فارس گزارش داد، روی یکی از موشک های بالستیک شلیک شده در روز چهارشنبه جمله، "اسرائیل باید از جهان محو شود"، جمله معروف آیت الله خمینی به زبان عبری نوشته شده بود.

XS
SM
MD
LG