لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۱

مطهری خطاب به روحانی: برای رفع حصر تلاش نکنید به مجلس احضار می‌شوید


علی مطهری، نماینده مجلس ایران
علی مطهری، نماینده مجلس ایران

علی مطهری نماینده تهران در مجلس از اینکه رئیس جمهوری ایران اقدامی برای پایان بازداشت خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی انجام نداده، انتقاد کرد.

مطهری در نامه ای به رئیس جمهوری ایران، با برشمردن اصولی از قانون اساسی، حصر طولانی رهبران معترضان سال ۸۸ را غیرقانونی دانست و یادآور شد: «آقای روحانی، قانون اساسی برای ویترین نیست. به انفعال خود پایان دهید وگرنه به مجلس احضار خواهید شد.»

این نماینده مجلس همچنین گفته است وقایع سال ۸۸ در ایران حکم هلوکاست را پیدا کرده که فقط یک سخن باید گفته شود و کسی حق تحلیل متفاوت درباره ریشه‌ها و عوامل گوناگون آن را ندارد.

اشاره مطهری به دیدگاه رهبر جمهوری اسلامی و نزدیکان اوست که معترضان سال ۸۸ را فتنه‌گر می‌نامند و اجازه انتشار دیدگاه‌های متفاوت با آن را نمی‌دهند. علی مطهری در نامه خود نوشته است که «با وجود راههای قانونی، عده‌ای به جای عمل به تکلیف خود، از مقام رهبری مایه می‌گذارند، در حالی که در چنین مسائلی اساسا نیازی به ورود رهبر گرانقدر نیست ».

این گفته آقای مطهری در حالیست که رهبر ایران در پرسشی درباره رفع حصر به این نماینده مجلس گفته بود که در صورت محاکمه رهبران معترضان سال ۸۸، حکمی بسیار سنگین‌تر از حصر خانگی در انتظار آنها خواهد بود و اضافه کرده بود: «شما راضی به آن نخواهید بود». بسیاری این گفته آیت الله خامنه‌ای را مخالفت صریح او با رفع حصر و محاکمه موسوی و کروبی دانسته بودند.

علی مطهری در نامه خود با اشاره به نزدیک بودن مناسبت عید غدیر خم، از حسن روحانی خواسته است که به وظیفه قانونی خود عمل کرده و برای آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی تلاش کند، در غیر این صورت باید منتظر طرح سوال در این باره از سوی مطهری در صحن مجلس باشد.

از بازداشت خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد سه سال و هشت ماه گذشته است.

حسن روحانی پیش از انتخابات سال ۹۲، وعده داده بود که در کمتر از یکسال مساله حصر موسوی و کروبی را حل می کند اما تاکنون تغییری در وضعیت آنها ایجاد نشده است.

XS
SM
MD
LG