لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۳

محسنی اژه‌ای: «سران فتنه» نباید رفع حصر شوند، باید تاوان هم بدهند


غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه ایران
غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه ایران

سخنگوی قوه قضائیه ایران و دادستان کل کشور، در گفتگو با خبرگزاری اصولگرای تسنیم که روز یکشنبه منتشر شد، در واکنش به تلاش برخی گروه‌ها برای رفع حصر از نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات سال ۱۳۸۸ گفت آنها نه تنها نباید رفع حصر شوند، بلکه باید تاوان «جرم بزرگی» که مرتکب شده‌اند را نیز بپردازند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد دیگر شرکت‌کننده در انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ که منجر به پیروزی دوباره محمود احمدی‌نژاد شد، به نتیجه اعلام شده اعتراض کردند و ادعا کردند که در روند برگزاری انتخاب و شمارش آرا تقلب صورت گرفته است.

اعتراض این دو، منجر به برگزاری تظاهرات گسترده اعتراضی مردم در تهران و برخی دیگر از شهرهای ایران شد که در پی آن برخی از معترضان کشته و صدها نفر دیگر دستگیر شدند، که بسیاری از آنها همچنان در زندان بسر می‌برند.

مقام‌های ایران این دو نامزد معترض که به عنوان رهبر اعتراضات مردمی ایران شناخته می‌شوند را «سران فتنه» می‌خوانند و از زمستان سال ۱۳۸۹ تاکنون، آنها را بدون محاکمه در حبس خانگی قرار داده‌اند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم درباره تلاش‌های برخی جریان‌ها برای رفع حصر از آقایان موسوی و کروبی، گفت «نظام با تمام سعه‌صدر خود با سران فتنه برخورد کرده است و دلیلی برای رفع حصر وجود ندارد.»

او همچنین رهبران جنبش اعتراضی مردم ایران، موسوم به «جنبش سبز»، را به تخریب اموال عمومی و خصوصی متهم کرد و گفت آنها «جان مردم را به خطر انداختند ... و تا زمانی که جبران و توبه نکنند و در مقابل ظلمی که کردند اقدامی انجام ندهند، چرا باید رفع حصر شوند؟»

دادستان کل کشور در ادامه گفت «سران فتنه نه تنها نباید رفع حصر شوند، بلکه باید ترتیباتی اتخاذ داده شود که اینها تاوان گناه بزرگ و جرم بزرگی که مرتکب شده‌اند را پس بدهند.»

پس از انتخاب حسن روحانی در خرداد ماه ۱۳۹۲ به عنوان رئیس جمهوری جدید ایران، آزادی زندانیان سیاسی، از جمله آقایان موسوی و کروبی، از خواسته‌های اصلی حامیان او بوده و نه تنها گروه‌های اصلاح‌طلب و برخی از میانه‌روها، بلکه حتی برخی چهره‌های اصولگرا مانند علی مطهری نیز پیگیر آن بوده‌اند.

صحبت‌های علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی درباره رفع حصر، منجر به شکایت برخی از نمایندگان در اواخر تیرماه علیه او شد که به گفته روح الله حسینیان نماینده تهران در مجلس، با هدف «تغییر رویکرد مطهری از سوی نمایندگان صورت گرفته است.»

پیشتر در اوایل تیرماه، آقای مطهری گفته بود که رهبر جمهوری اسلامی ایران معتقد است اگر آقایان موسوی و کروبی محاکمه شوند، حکم آنها «خیلی سنگین» خواهد بود. این نخستین باری بود که از آیت‌الله علی خامنه‌ای درباره حصر خانگی نقل قول می‌شد.

XS
SM
MD
LG