لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۱

عبدالله نوری: موسوی و کروبی هم دلواپس بودند


عبدالله نوری، وزیر کشور در دولت اول محمد خاتمی و از چهره های اصلاح طلب ایران، گفت که میر حسین موسوی و مهدی کروبی ۵ سال پیش دلواپس اوضاع سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی کشور بودند و «اگر دلواپسان امروز، به دلواپسی های این دو نفر توجه می کردند، امروز دولت مجبور نبود مشکلات بجا مانده از گذشته را رفع کند».

عبدالله نوری که به دیدار فرزندان میرحسین موسوی رفته بود، گفت که موسوی و کروبی ۵ سال پیش هشدار دادند که «این شیوه مدیریت، به صورت کلی و جزیی منجر به آسیب جدی به بدنه ی اقتصادی و اجتماعی کشور می شود». او با بیان اینکه ذکر«انحرافات و گرفتاری های جامعه» دلواپسی موسوی و کروبی بود، بی توجهی ۵ سال پیش به تذکرهای این دو را موجب به وجود آمدن مشکلاتی دانست که امروز دولت با آن دست به گریبان است.

واژه «دلواپس»، پس از برگزاری همایش دلواپسیم، در نقد سیاست خارجه و مذاکرات هسته ای دولت حسن روحانی، به تازگی به ادبیات سیاسی ایران راه پیدا کرده است و از منتقدان تندروی حسن روحانی با عنوان «دلواپسان» یاد می شود.

عبدالله نوری، که همزمان با سالگرد اعتراض های خیابانی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به دیدار فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد رفت، تلاش برای رفع حصر موسوی و رهنورد را نیازمند فرارسیدن زمان مناسب دانست و گفت که آیت الله منتظری در زمان دولت اصلاح طلب محمد خاتمی در حصر خانگی بود و دولت با اینکه می خواست به این حصر خاتمه داده شود، موفق به این کار نشد.

در همین ارتباط، علی مطهری، نماینده مجلس ایران نیز روز شنبه ۲۴ خرداد در همایشی که به مناسبت سالگرد پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده بود، ادامه حصر خانگی بدون محاکمه رهبران معترضان را خلاف قانون اساسی دانست. مطهری پیشتر نیز بارها خواستار رسیدگی قانونی به وضعیت موسوی، کروبی و زهرا رهنورد شده بود.
XS
SM
MD
LG