لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۸

محمد خاتمی: می‌خواهند بگویند با آمدن روحانی، چیزی عوض نشده


محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین و از رهبران اصلاح‌طلبان در ایران، معتقد است که جریانی در داخل حکومت ایران، با افزایش فشار به منتقدان سیاسی و روزنامه‌نگاران قصد مقابله با دولت روحانی را دارد و می‌خواهد نشان دهد با روی کار آمدن روحانی به عنوان رئیس جمهوری ایران، چیزی عوض نشده است.

به گزارش وبسایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، خاتمی روز سه‌شنبه در دیدار با خانواده سراج‌الدین میردامادی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی که به تازگی به زندان محکوم شده است، گفت: «جریانی وجود دارد که بنا دارد بگوید هیچ چیزی تغییر نکرده بلکه اوضاع بدتر شده است؛ مثل وضعیت زندانیان سیاسی و حصر آقایان موسوی و کروبی که حادتر شده و وضعیت بنده و دیگران.»

طی ماههای گذشته فشار دستگاههای امنیتی و قضایی ایران بر فعالان سیاسی منتقد و روزنامه نگاران افزایش یافته است و حتی تعدادی از نمایندگان خواستار اجرای حکم ممنوع‌البیانی و ممنوع‌التصویری برای محمد خاتمی شدند؛ حکمی که خاتمی وجود آن را رد کرد.

حسن روحانی که در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، خود را اعتدال‌گرا و میانه‌رو نامید، پیش از برگزاری انتخابات از سوی هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی، به عنوان نامزد جریان اصلاح‌طلب حمایت شد.

صدور احکامی برای هاشم آقاجری و بهزاد نبوی دو فعال سیاسی اصلاح طلب، حمله به بند ۳۵۰ اوین توسط ماموران امنیتی که تعدادی از زندانیان سیاسی در آن به سر می‌بردند، صدور احکام زندان مرضیه رسولی، ساجده عربسرخی و ریحانه طباطبایی، روزنامه‌نگارانی که پیش از دریافت حکم قطعی خود، به زندان احضار شدند، بازداشت صبا آذرپیک، خبرنگار روزنامه اعتماد به دلیل اطلاع‌رسانی درباره حمله به بند ۳۵۰ اوین، فشار به وزیر علوم برای حذف چهره‌های اصلاح‌طلب از کادر مدیریتی و آموزشی دانشگاهها و اخراج دانشجویان ستاره‌دار، صدور احکام سنگین به دلیل فعالیت در فیسبوک و سخت‌گیری بیشتر درباره حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از جمله رویدادهای ماههای گذشته است که ناظران سیاسی با استناد با آنها، معتقدند فشار سیاسی و قضایی بر منتقدان سیاسی حکومت شدیدتر شده است.

محمد خاتمی در این دیدار درباره صدور حکم ۶ سال زندان برای سراج الدین میردامادی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی اصلاح‌طلب، این حکم را عادلانه و متناسب به دلایل بازداشت این روزنامه‌نگار ندانست.

او گفت: «بنده معتقدم این برخورد برای تقابل با دولت است. در واقع دکتر روحانی برای بهبود اوضاع کشور عزم جدی دارد ولی جریانی در کشور به دنبال القا این است که هیچ چیزی با تغییر دولت عوض نشده است.»

سراج الدین میردامادی که ۳ ماه پیش به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «تبانی علیه امنیت داخلی کشور» بازداشت شد، در دادگاه بدوی به شش سال حبس تعزیری محکوم شده است.

او که در دوره‌ای از ریاست جمهوری محمد خاتمی از مقام‌های وزارت کشور بود، بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ پس از چند سال از فرانسه به ایران بازگشت.

XS
SM
MD
LG