لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۵

وکیل افسانه بایگان: حکم دادگاه «فاقد وجاهت قانونی» است


افسانه بایگان
افسانه بایگان

وکیل افسانه بایگان اتهام «تشویق به فساد و فحشا» به دلیل پوشیدن کلاه را «نظرات شخصی قاضی» و «فاقد وجاهت قانونی» دانست و محکومیت موکلش به توقیف گوشی و منع دسترسی به اینترنت را «نقض حقوق شهروندی» او توصیف کرد.

المیرا نوری زینال روز شنبه ۳۱ تیرماه در گفتگو با روزنامه اعتماد، استفاده از کلاه به عنوان حجاب در میان زنان سینماگر ایران را امری باسابقه ذکر کرده و گفت «دادنامه صادرشده صرفا بیان نظرات شخصی قاضی صادرکننده است.»

افسانه بایگان پس از آنکه برای تماشای تئاتر «کافه عاشقی» با پوشش کلاه در سالن شهرزاد حاضر شد، ابتدا از سوی دادگاه به «بی‌حجابی در انظار عمومی» متهم شد و سپس در شعبه ۱۰۸۸ مجتمع قضایی ارشاد با اتهام «تشویق به فساد و فحشا از طریق بی‌حجابی» مواجه شد.

وکیل افسانه بایگان از محکومیت موکلش به «منع دسترسی به شبکه اینترنت با توقیف تلفن همراه و سیم‌کارت‌ها» نیز انتقاد کرده و این حکم را «نقض حقوق شهروندی» خواند.

المیرا نوری زینال «تشخیص ناهنجاری‌های شخصیت» درباره موکلش را نیز در حوزه تخصصی «روانپزشک نه قاضی» دانست.

افسانه بایگان در این پرونده از جمله به درمان «بیماری روحی شخصیت ضدخانواده» از طریق «مراجعه هفتگی به مرکز روانشناسی و دریافت گواهی سلامت» و «ممنوعیت استفاده ار فضای مجازی (با از دسترس خارج نمودن سیم‌کارت‌ها و خطوط تلفن همراه و ثابت) به مدت دو سال» محکوم شده است.

تاکنون دستکم دو تن از بازیگران، افسانه بایگان و لیلا بلوکات، به دلیل پوشیدن کلاه به عنوان حجاب با احکام قضایی از جمله حبس و تبعید مواجه شده‌اند.

این احکام با اعتراض سینماگران و چهار انجمن‌ متخصصان روانپزشکی و روانشناسی مواجه شده است.

در پی اعتراضات سراسری در ایران شمار روزافزونی از زنان ازجمله بازیگران و ورزشکاران به نشانه مخالفت روسری از سر برداشتند. حکومت ایران در ماههای گذشته تلاش کرده است با صدور احکام قضایی سنگین از نافرمانی مدنی زنان جلوگیری کند.

XS
SM
MD
LG