لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۴

یک پژوهشگر آمریکایی فاش کرد: ایران یک پرتاب احتمالا ناموفق موشک ماهواره‌بر انجام داده است


آرشیو
آرشیو

یک پژوهشگر ارشد مرکز مطالعات منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای «جیمز مارتین» در واشنگتن پایتخت آمریکا می‌گوید، ایران بار دیگر یک پرتاب «احتمالا ناموفق» موشک ماهواره‌بر انجام داده است.

دیو اشمرلر روز سه‌شنبه ۱۰ اسفند در پیامی در توییتر با انتشار یک تصویر ماهواره‌ای نوشت، تلاش ایران برای پرتاب یک موشک دیگر به فضا به احتمال زیاد با شکست مواجه شده است.

به گفته او، سیاهی‌های نمایان بر روی سکو در این تصویر از انفجار حکایت دارد و از آنجا که مقامات جمهوری اسلامی ایران درباره این پرتاب که هشتم اسفند از پایانه فضایی «امام خمینی» صورت گرفته اظهارنظری نکرده‌اند، می‌توان گفت که ناموفق بوده است.

با وجود این که تصویر منتشر شده تاریخ ۲۷ فوریه ۲۰۲۲ (هشتم اسفند ۱۴۰۰) را نشان می‌دهد، علی‌اکبر رائفی‌پور از چهره‌های تبلیغاتی جمهوری اسلامی در توییتی ادعا کرد که «این تصاویر جدید نیست و مربوط به گذشته است» و نوشت: «باید دید هدف آمریکایی‌ها از انتشار این تصویر قدیمی آن هم در بحبوحه جنگ اوکراین چیست.»

جمهوری اسلامی ایران بارها تلاش کرده برای آنچه «اهداف تحقیقاتی مدنظر» عنوان کرده، ماهواره‌بر «سیمرغ» را به فضا بفرستد و در مدار قرار دهد، اما هنوز موفق نشده است.

پیش از این، پرتاب موشک ماهواره‌بر به فضا از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با واکنش ایالات متحده آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد مواجه شده است.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش‌ بخش فارسی صدای آمریکا در رابطه با پرتاب موشک ماهواره‌بر توسط ایران، این موضوع را «یک نگرانی قابل‌ توجه در راستای گسترش سلاح‌های هسته‌ای» خوانده و آن را «ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت» دانسته است.

XS
SM
MD
LG