لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۱

فرانسه: ایران با پرتاب موشک ماهواره‌بر قطعنامه شورای امنیت را نقض کرد


تصویر منتشر شده از سوی وزارت دفاع ایران از پرتاب «سیمرغ» - ۹ دی ۱۴۰۰
تصویر منتشر شده از سوی وزارت دفاع ایران از پرتاب «سیمرغ» - ۹ دی ۱۴۰۰

فرانسه روز جمعه اقدام ایران در پرتاب موشک ماهواره‌بر به فضا را مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد دانست.​

وزارت امور خارجه فرانسه با بیان این مطلب همچنین اعلام کرد، همزمانی این پرتاب با مذاکرات هسته‌ای احیای برجام که پیشرفت‌هایی داشته است، تاسف‌آورتر است.

وزارت خارجه فرانسه همچنین تاکید کرد که برنامه موشکی بالستیک ایران یکی از کانون‌های نگرانی جامعه جهانی، از جمله فرانسه و همسایگان ایران، است و از تهران خواست از پرتاب موشک‌های بالستیک دیگر که برای حمل سلاح‌های هسته‌ای طراحی شده‌اند، از جمله ماهواره‌برها، خودداری کند و به قطعنامه‌های شورای امنیت تن دهد.

وزارت دفاع ایران روز پنجشنبه ۹ دی ادعا کرد ماهواره‌بر سیمرغ را با موفقیت به فضا پرتاب کرده است. این در حالی است که برخی خبرنگاران نزدیک به جمهوری اسلامی این ادعا را رد کرده‌اند.

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا در رابطه با پرتاب موشک ماهواره‌بر، این موضوع را «یک نگرانی قابل‌ توجه در راستای گسترش سلاح‌های هسته‌ای» خواند و آن را «ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت» دانست.

به گفته این سخنگو، «موشک‌های ماهواره‌بر دارای فناوری‌هایی هستند که تقریبا مشابه و قابل‌جایگزینی با فناوری‌های به کار رفته در موشک‌های بالستیک، از جمله موشک‌های دوربردتر است.»

آلمان نیز از تهران خواسته است از ادامه چنین پرتاب‌هایی خودداری کند.

به گزارش رویترز، یک دیپلمات آلمانی گفت که برلین از تهران می‌خواهد از پرتاب بیشتر موشک‌های بالستیک، از جمله پرتاب‌گرهای ماهواره، خودداری کند و به تعهدات خود تحت قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد پایبند بماند.

XS
SM
MD
LG