لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۱

وزارت دفاع ایران ادعا می‌کند ماهواره‌بر سیمرغ را با سه محموله تحقیقاتی به فضا پرتاب کرده است


رسانه‌های ایران.
رسانه‌های ایران.

وزارت دفاع ایران روز پنج‌شنبه ۹ دی ادعا کرد ماهواره‌بر سیمرغ را با موفقیت به فضا پرتاب کرده است. این در حالی است که برخی خبرنگاران نزدیک به جمهوری اسلامی این ادعا را رد کرده‌اند.

هم‌زمان با هشتمین دور مذاکرات هسته‌ای کشورهای غربی با ایران برای احیای برجام، رسانه‌های ایران در نقل قولی از احمد حسینی، سخنگوی فضایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نوشتند «اهداف تحقیقاتی مدنظر» در این عملیات به دست آمده و «۳ محموله تحقیقاتی به صورت هم‌زمان به ارتفاع ۴۷۰ کیلومتری با سرعت ۷ هزار و ۳۵۰ متر بر ثانیه» فرستاده شده است.

این پنجمین تلاش جمهوری اسلامی ایران برای پرتاب موشک ماهواره‌بر سیمرغ به فضا است؛ ولی برخی خبرنگاران نزدیک به جمهوری اسلامی می‌گویند این پرتاب هم موفقیت‌آمیز نبوده است.

محمد شلتوکی، خبرنگار امنیتی دفاعی خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، دقایقی بعد از انتشار این خبر نوشت که لفظ «موفق» به فرآیند پرتاب مربوط است و«محموله‌ها در مدار تزریق نشده‌اند.»

او اضافه کرد: «در ارتفاع ۴۷۰کیلومتری برای تزریق ماهواره به مدار نیاز به سرعت بیشتری بوده که با توجه به سرعت اعلامی ۷ هزار و ۳۵۰ متر بر ثانیه طبیعتا تزریق به مدار انجام نشده است.»

یک خبرنگار از قم نیز با بیان این که «پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ، متاسفانه باز هم موفق نبود و محموله سرعت کافی را برای قرار گرفتن در مدار پیدا نکرد»، نوشت: «بسیار باید کوشش کرد تا به موفقیت برسیم.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس دوم تیر ماه گزارش داد که تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد ایران شانزدهم خرداد در تلاشی ناموفق اقدام به پرتاب یک ماهواره کرده و در حال تلاش برای پرتابی دیگر است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سال گذشته نیز ماهواره‌ای را به فضا پرتاب کرد و این پرتاب در آن زمان با واکنش آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل همراه شد.

XS
SM
MD
LG