لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ ایران ۲۱:۳۸

برخورد امنیتی با کارگران فولاد اهواز در ایران ادامه دارد؛ تعداد بازداشت شدگان به ۳۱ نفر رسید


شماری از کارگران معترض فولاد اهواز در نیمه شب یکشنبه از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند.

منابع خبری نزدیک به کارگران در ایران از افزایش تعداد کارگران بازداشت شده شرکت گروه ملی فولاد اهواز به ۳۱ نفر خبر می دهند.

براساس گزارش‌های رسیده، اتحادیه آزاد کارگران ایران اعلام کرد که تا ظهر روز دوشنبه تعداد کارگران بازدشت شده شرکت گروه ملی فولاد اهواز به ۳۱ نفر رسیده است.

پیش از این اعلام شده بود که دست کم ۱۵ کارگر از نیمه شب یکشنبه در پی هجوم نیروهای امنیتی به خانه‌هایشان بازداشت شده‌ و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از بازداشت میثم علی قنواتی، عیسی مرعی، امین علوانی، مرتضی اکبریان، طارق خلفی، مسعود عفری، جعفر سبحانی، مصطفی عبیات، غریب حویزاوی، کریم سیاحی، حامد باصری، حافظ کنعانی، حامد جودکی، حسین داودی، کاظم حیدری، یاسر ابراهیمیان، مجید جنادله، کوروش اسماعیلی، علی عقبا، محسن بلوطی، محمد پور حسن، محسن پهباتی، سید حبیب طباطبائی، جاسم رومزی، علی اتمامی، سید علی جواد پور، جواد غلامی، عبدالرضا دستی، سید احمد سید نور، فریبرز شیخ رباط، و احسان یوسفی از جمله کارگران فولاد است.

پیش از این مدیرعامل شرکت فولاد اهواز در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا بازداشت کارگران فولاد را تایید کرده بود. هنوز از وضعیت و اتهامات کارگران بازداشت شده خبری در دست نیست.

بر اساس گزارش‌ها ورود نیروهای امنیتی در نیمه شب یکشنبه بدون ارائه حکم بوده است. ماموران برای بازداشت کارگران بیشتری نیز اقدام کرده بودند، اما به دلیل حضور نداشتن آن‌ها، موفق به بازداشت این کارگران نشدند. از سوی دیگر گفته می‌شود که بسیاری از کارگران به ناچار شب را در خیابان‌های اهواز گذراندند تا بازداشت نشوند.

کریم سیاحی از جمله کارگرانی بود که بارها با سخنرانی در تجمعات اعتراضی انتقادهایی را نسبت به مسئولان جمهوری اسلامی مطرح کرده بود.

همچنین طارق خلفی نیز در تجمعات روز یکشنبه در بین کارگران سخنرانی کرد و اعلام کرده بود که اگر تا پایان هفته به مشکلات کارگران رسیدگی نشود، ۱۵۰۰ کارگر در شهر تهران تجمع خواهند کرد.

همچنین برخی گزارش ها از منابع نزدیک کارگری حاکی است که روز دوشنبه مسئولین یگان ویژه اهواز به همراه رئیس پاسگاه انتظامی غرب اهواز وارد شرکت گروه ملی صنعتی فولاد اهواز شدند و تهدید کردند که اگر تجمع برگزار شود، آن‌ها را بازداشت خواهند کرد.

گزارش شده است که نیروهای یگان ویژه به همراه خودروهای آبپاش مقابل استانداری و دادگستری خوزستان مستقر هستند تا مانع شکل گیری تجمعات کارگران شوند. از سوی دیگر فضای خیابان‌های اهواز کاملا امنیتی است و در خیابان نادری، حد فاصل استانداری تا پل سفید شهر اهواز، در کنار نیروهای امنیتی افراد لباس شخصی نیز حضور دارند.

با این حال تصاویر منتشر شده نشان می دهد که کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز تجمع اعتراضی خود را روز دوشنبه نیز برگزار کرده‌ و شعارهای «کارگر زندانی آزاد باید گردد» سر دادند.

کارگران فولاد اهواز بیش از یکماه است که در حال اعتصاب و برگزاری تجمعات اعتراضی هستند. این کارگران پیش از این با پوشیدن کفن نیز برای اعتراض به خیابان‌های شهر اهواز آمدند. آن‌ها خواهان راه‌اندازی تولید، ‌بازگرداندن مالکیت این مجتمع از بانک ملی به دولت، و پرداخت کامل دستمزدهای معوقه‌ خود هستند.

در پی اعتراضات کارگری و در حالی که برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران معترض از سوی جمهوری اسلامی تشدید شده است، اتحادیه آزاد کارگران ایران و سندیکای کارگران شرکت واحد تهران این بازداشت‌‌ها را محکوم کردند.

پیش از این نیز اعتراض کارگران گروه ملی فولاد اهواز، از سوی جوامع بین المللی از جمله وزارت خارجه ایالات متحده و کنفدراسیون بین المللی کارگران مورد حمایت قرار گرفته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG