لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۷

نامه شیرین عبادی به گزارشگر ویژه حقوق‌بشر ایران: نسبت به آزادی کارگران اقدام کنید


عبادی از جاوید رحمان خواست شرایط آزادی افراد بازداشت‌شده را فراهم کند. عکس: کانون مدافعان حقوق‌بشر
عبادی از جاوید رحمان خواست شرایط آزادی افراد بازداشت‌شده را فراهم کند. عکس: کانون مدافعان حقوق‌بشر

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، در نامه‌ای خطاب به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه‌ وضعیت حقوق بشر در ایران، از او خواست تا نسبت به آزادی کارگران بازداشت شده در ایران اقدام کند.

به گزارش وب‌سایت کانون مدافعان حقوق بشر، عبادی در این نامه با اشاره به اعتراض‌های کارگران نیشکر هفت‌تپه در هفته‌های اخیر و بازداشت اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، نوشت: «با استفاده از کلیه امکانات موجود نسبت به آزادی کارگران زندانی و فراهم نمودن امکانات درمانی برای افراد نامبرده اقدام فرمایید.»

رئیس کانون مدافعان حقوق‌بشر در نامه خود اشاره کرده است که وضعیت جسمی اسماعیل بخشی «به خاطر ایراد ضرب و جرح در زندان وخیم گزارش» شده و سپیده قلیان، فعال مدنی، هم «مورد شکنجه‌های جسمی و روحی قرار گرفته و نیازمند درمان است.»

نامه عبادی علاوه بر گزارشگر ویژه وضعیت حقوق‌بشر در ایران، به گروه کاری بازداشت‌های خودسرانه و سازمان بین‌المللی کار نیز ارسال شده است.

کارگران شرکت نیشکر هفت تپه چند هفته است که دست به اعتراض و تجمع زده‌اند. آن‌ها خواستار پرداخت حقوق معوقه خود، توقف خصوصی‌سازی شرکت، و کنترل و اداره آن از سوی شورای کارگری هستند. طی هفته‌های اخیر اعلام شد که حقوق دو ماه این کارگران به آن‌ها پرداخت شده و قرار است حقوق ماه سوم نیز به زودی واریز شود.

علاوه بر کارگران نیشکر هفت تپه، در گوشه و کنار ایران کارگران دیگری هم مشغول اعتراض هستند. از جمله می‌توان به کارگران شرکت ملی فولاد در اهواز اشاره کرد که در هفته‌های اخیر دست به اعتراض و تجمع زده‌اند.

کنفدراسیون بین المللی کارگران در کپنهاگ روز جمعه با صدور یک قطعنامه فوری، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط کارگران زندانی و به رسمیت شناختن اتحادیه های کارگری و شوراهای کارگری مستقل به عنوان نمایندگان مشروع کارگران در ایران شد.

پیش از این نیز اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه و کارگران گروه ملی فولاد اهواز از سوی تشکل های صنفی و جوامع بین المللی از جمله وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا مورد حمایت قرار گرفته بود.

دانشجویان نیز در هفته اخیر در تجمعاتی به بازداشت کارگران و معلمان اعتراض کردند. این اعتراضات که به بهانه بزرگداشت روز دانشجو در ایران شکل گرفته است، در شهرهای مختلف ایران همچنان ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG