لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۲

نکته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا برای خامنه‌ای؛ در دموکراسی واقعی کارگران معترض در تجمع آرام دستگیر نمی‌شوند


سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در توئیتی ضمن حمایت از کارگران معترض شرکت هفت تپه در خوزستان، به رهبر جمهوری اسلامی یادآور شده است در یک «دموکراسی واقعی»، اعتراض مسالمت آمیز کارگران با بازداشت و دستگیری مواجه نمی شود.

همزمان با تشدید برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران معترض نیشکر هفت تپه، «هدر ناوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر روز دوشنبه ۲۹ آبان‌ماه در یک توئیت با هشتگ «کارگران هفت تپه» نوشت: «خامنه‌ای ادعا می‌کند که در جهان، مانند ایران دموکراسی واقعی وجود ندارد. یادآوری: در دموکراسی‌های واقعی کارگرانی را که برای حقوق و دستمزد خود به اعتراضات مسالمت آمیز دست می‌زنند دستگیر نمی‌کنند.»

شانزدهمین روز تجمعات کارگران «نیشکر هفت تپه»‌ در شهر شوش در حالی ادامه دارد که گزارش‌های ضد و نقیض درباره آزادی کارگران بازداشت شده منتشر شده است و هنوز از سرنوشت چهار کارگر زندانی خبری در دست نیست.

تجمعات اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه، که وارد سومین هفته خود شده است، روز سه‌شنبه ۲۹ آبان در نقاط مختلف شهر شوش، از جمله بازار و مقابل فرمانداری این شهر، ادامه یافت.

این تجمعات کارگری روز یکشنبه با برخوردهای شدید امنیتی و قضایی روبرو شد و در جریان آن، ۱۹ کارگر معترض بازداشت شدند. براساس اعلام اتحادیه کارگران نیشکر هفت تپه، بازداشت شدگان دوشنبه شب آزاد شدند اما اسماعیل بخشی، محمد خنیفر، مسلم آرمند و حسن فاضلی در بین این افراد نبودند.

روز سه شنبه این اتحادیه به نقل از یک کارگر آزاد شده نوشت، «تنها ۱۲ کارگر با سپردن کفالت و فیش حقوقی به طور موقت آزاد شده‌اند.» وکیل کارگران زندانی نیز با تائید بازداشت شدن این چهار کارگر اعلام کرد از محل نگهداری و سلامت آن‌ها بی اطلاع است.

حمایت از کارگران هفت تپه در داخل ایران نیز همچنان ادامه دارد.

اتحادیه کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای، بازداشت کارگران نیشکر هفت تپه را محکوم کرد. پیش از این نیز معلمان، بازاریان و دانشجویان بازداشت کارگران را محکوم و از تجمعات معترضان شرکت نیشکر هفت تپه حمایت کرده بودند.

کارگران نیشکر هفت تپه روز سه‌شنبه باردیگر روبروی فرمانداری شهر شوش تجمع کردند
کارگران نیشکر هفت تپه روز سه‌شنبه باردیگر روبروی فرمانداری شهر شوش تجمع کردند

از سوی دیگر گزارش ها حاکی از مسدود شدن حساب تعدادی از کارگران توسط برخی بانک‌ها است. اتحادیه کارگران نیشکر هفت تپه گزارش داد که برخی از بانک‌های طرف قرارداد با نیشکر هفت تپه حساب‌های مشتریان خود را که از پرسنل آن شرکت هستند مسدود کرده‌اند.

گفته می شود این بانک‌ها به علت پرداخت نشدن اقساط وام از سوی کارگران، که حقوق خود را در چند ماه اخیر دریافت نکرده اند، حساب‌های آنها را مسدود کرده‌اند. این در شرایطی است که دسترسی کارگران به یارانه نقدی از طریق حساب بانکی‌شان بوده است.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در بخش‌های مختلف آن مشغول کار هستند.کارگران این واحد تولیدی در یک سال گذشته نیز در اعتراض به وضعیت صنفی خود، بارها دست به تجمع اعتراضی زده بود.​

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG