لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۹

دست کم ۱۵ کارگر فولاد بازداشت شدند؛ فضای شهر اهواز امنیتی گزارش شد


کارگران معترض فولاد اهواز در نیمه شب یکشنبه از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند.
کارگران معترض فولاد اهواز در نیمه شب یکشنبه از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند.

در پی ادامه اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران گروه ملی فولاد اهواز منابع خبری نزدیک به کارگران از بازداشت دست کم ۱۵ نفر از سوی نیروهای امنیتی خبر دادند.

بنابر گزارش منابع نزدیک به کارگران از جمله اتحادیه آزاد کارگران ایران، نیمه شب یکشنبه ، نیروهای امنیتی با یورش به خانه کارگران در مجتمع صنعتی ۱۵ نفر را بازداشت کردند. هنوز مشخص نیست کارگران بازداشتی به کجا منتقل شده‌اند.

میثم علی قنواتی، عیسی مرعی، امین علوانی، مرتضی اکبریان، طارق خلفی، مسعود عفری، جعفر سبحانی، مصطفی عبیات، غریب حویزاوی، حسین داودی، کریم سیاحی، میثم آل مهدی ، حامد باصری، حافظ کنعانی، حامد جودکی از جمله کارگران بازداشت شده شرکت گروه ملی فولاد اهواز هستند.

براساس گزارش‌ها ورود نیروهای امنیتی بدون ارائه حکم بوده است. ماموران برای بازداشت کارگران بیشتری نیز اقدام کرده بودند اما به دلیل حضور نداشتن آن‌ها، موفق به بازداشت این کارگران نشدند. از سوی دیگر گفته می‌شود بسیاری از کارگران به ناچار شب را در خیابان‌های اهواز گذراندند تا بازداشت نشوند.

کریم سیاحی از جمله کارگرانی بود که بارها با سخنرانی در تجمعات اعتراضی انتقادهایی را نسبت به مسئولان جمهوری اسلامی مطرح کرده بود.

همچنین طارق خلفی نیز در تجمعات روزیکشنبه در بین کارگران سخنرانی کرد و اعلام کرده بود که اگر تا پایان هفته به مشکلات کارگران رسیدگی نشود، ۱۵۰۰ کارگر در شهر تهران تجمع خواهند کرد.

همچنین برخی گزارش ها از منابع نزدیک کارگری حاکی است که روز دوشنبه مسئولین یگان ویژه اهواز به همراه رئیس پاسگاه انتظامی غرب اهواز وارد شرکت گروه ملی صنعتی فولاد اهواز شدند و تهدید کردند که اگر تجمع برگزار شود، آن‌ها را بازداشت خواهند کرد.

گزارش شده است که نیروهای یگان ویژه به همراه خودروهای آبپاش مقابل استادنداری و دادگستری خوزستان مستقر هستند تا مانع شکل گیری تجمعات کارگران شوند. از سوی دیگر گفته می شود که در خیابان نادری نیز حد فاصل استانداری تا پل سفید شهر اهواز در کنار نیرهای امنیتی، افراد لباس شخصی نیز حضور دارند.

با این حال تصاویر منتشر شده نشان می دهد که کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز تجمع اعتراضی خود را روز دوشنبه نیز آغاز کرده‌اند.

کارگران فولاد اهواز بیش از یکماه است که در حال اعتصاب و برگزاری تجمعات اعتراضی هستند. این کارگران پیش از این با پوشیدن کفن نیز برای اعتراض به خیابان‌های شهر اهواز آمدند. آن‌ها خواهان راه‌اندازی تولید، ‌بازگرداندن مالکیت این مجتمع از بانک ملی به دولت، و پرداخت کامل دستمزدهای معوقه‌ خود هستند.

در پی اعتراضات کارگری و در حالی که برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران معترض از سوی جمهوری اسلامی تشدید شده است، اتحادیه آزاد کارگران ایران و سندیکای کارگران شرکت واحد تهران این بازداشت‌‌ها را محکوم کردند.

پیش از این نیز اعتراض کارگران گروه ملی فولاد اهواز، از سوی جوامع بین المللی از جمله وزارت خارجه ایالات متحده و کنفدراسیون بین المللی کارگران مورد حمایت قرار گرفته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG