لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۷

سه فعال مدنی کُرد در سنندج توسط نهادهای امنیتی بازداشت شدند


بازداشت
بازداشت

نهادهای حقوق بشر در کردستان ایران روز یکشنبه ٨ مرداد از بازداشت سه فعال مدنی و فرهنگی در سنندج به نام‌های مسعود میرزایی، ابراهیم میرزایی، و هوزان باباکرمی خبر دادند.

هنوز علت بازداشت این سه شهروند کُرد مشخص نیست.

خبرگزاری حقوق بشری هه‌نگاو به نقل از منابع مطلع گزارش داده مسعود میرزایی ۵۳ ساله که از بیماری دیابت رنج می‌برد و به تازگی عمل قلبی داشته، از دسترسی به داروهایش محروم است.

بر اساس این گزارش، آقای میرزایی روز دوشنبه ٢ مرداد در مسیر سنندج-کرمانشاه بدون هیچ حکم قضایی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

به گزارش هه‌نگاو، همزمان با بازداشت مسعود، برادرش ابراهیم نیز بدون ارائه حکم قضایی در محل کارش از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده است.

سومین فعال بازداشتی در روز دوشنبه ٢ مرداد، هوزان باباکرمی است که به نوشته خبرگزاری کوردپا، مدرس زبان کُردی و عضو انجمن فرهنگی-اجتماعی «نوژین» است.

از سرنوشت این سه کنشگر و مکان و شرایط نگهداری‌شان اطلاعی در دسترس نیست.

بازداشت این سه شهروند کُرد در حالی صورت گرفته که جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، در روزهای گذشته در نشستی به میزبانی اندیشکده آتلانتیک عنوان کرده بود: «اقلیت‌های قومی و دینی با تعقیب و آزار سازماندهی‌شده روبرو هستند.»

حدود یک ماه پیش نیز انجمن حقوق بشر کردستان از بازداشت دست‌کم ۴۹۰ شهروند کُرد طی پنج ماه اول سال جاری میلادی خبر داده بود.

در جریان اعتراضات به کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، بیش از ۰٢ هزار شهروند ایرانی بازداشت شدند. موج بازداشت‌ها پس از اعتراضات نیز همچنان ادامه داشته و شمار زیادی از اعضای اقلیت‌های قومی و مذهبی بنا به اتهاماتی بی‌اساس و اثبات‌نشده همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG