لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۹

هه‌نگاو: دستکم ۱۶۸ نفر در ماه گذشته در ایران بازداشت شدند


آرشیو.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» شمار بازداشت‌شدگان در ایران در ماه گذشته میلادی را دستکم ۱۶۸ نفر اعلام کرده و از رشد ۵۷ درصدی این آمار در مقایسه با یک ماه قبل از آن خبر داده است.

بنا بر این گزارش که روز ۱۰ تیرماه منتشر شده است بیشترین میزان، یعنی ۱۲۷ نفر از بازداشتی‌ها در ماه ژوئن، از یازدهم خرداد تا نهم تیر، مربوط به شهروندان کرد و بلوچ است.

به گزارش هه‌نگاو، ماموران امنیتی در سی روز گذشته دستکم « ۷۷ شهروند کرد، ۵۰ شهروند بلوچ، ۲۵ زن، ۱۶ کودک و ۷ معلم و دانشجو» را بازداشت کرده‌ یا ربوده‌اند.

بنا بر این گزارش، ۱۵ تن از زنان بازداشت‌شده شهروندان کرد هستند و تمامی ۱۶ کودک بازداشت‌شده نیز کرد و بلوچ بوده‌اند.

بتازگی نیز انجمن حقوق بشر کردستان شمار شهروندان کرد بازداشت‌شده در طول پنج ماهه اول سال جاری میلادی را دستکم ۴۹۰ تن اعلام کرده بود.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو در بخش دیگری از این گزارش، با اشاره به تداوم بازداشت پیروان اقلیت‌های مذهبی در ماه گذشته میلادی، از بازداشت دستکم پنج شهروند شامل چهار فعال مذهبی بلوچ و یک شهروند بهائی خبر داده است.

هه‌نگاو با اشاره به بازداشت دستکم چهار دانشجو در ماه گذشته میلادی، نام آنها را پدرام معینی، مائده آدمی مکری، آرمیتا پاویر و ریحانه خراسانی اعلام کرده است.

بنا بر این گزارش ماموران حکومت دستکم سه معلم به نام‌های اصغر میرزادگان، محمد طهماسبی و محمود ملاکی را نیز در سی روز گذشته بازداشت کرده‌اند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو همچنین از بازداشت دستکم چهار فعال رسانه‌ای در تهران، رشت و جوانرود در ماه گذشته میلادی خبر داده است.

علاوه بر افزایش آمار بازداشت‌شدگان در ماههای گذشته در ایران، شمار اعدام‌ها نیز از رشد چشمگیری برخوردار بوده‌اند.

نهادهای حقوق بشری در ماههای گذشته بارها درباره افزایش کم‌سابقه تعداد اعدام‌ها در ایران ابراز نگرانی کرده و خواستار واکنش جامعه بین‌المللی در قبال نقض حقوق بشر به وسیله حکومت ایران شده‌اند.

XS
SM
MD
LG