لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

وکیل مستعفی غنچه قوامی از تبرئه او از «اتهام‌های جدید» خبر داد


غنچه قوامی شهروند ۲۵ ساله ایرانی-بریتانیایی که از اوایل تیر ماه تاکنون در ایران زندانی است.
غنچه قوامی شهروند ۲۵ ساله ایرانی-بریتانیایی که از اوایل تیر ماه تاکنون در ایران زندانی است.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، روز شنبه از قول محمود علیزاده طباطبایی وکیل پیشین غنچه قوامی، شهروند ایرانی_بریتانیایی که در ایران زندانی است، نوشت که وی از اتهامات جدیدش تبرئه شده و قرار منع تعقیب برای آن اتهامات نیز صادر شده است.

آقای علیزاده طباطبایی در گفتگو با ایلنا گفت «اتهامات جدیدی از جمله جاسوسی و اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت کشور، اخیرا در پرونده قوامی مطرح شده بود که با پیگیری‌های ما قرار منع تعقیب برای این اتهامات صادر شد.»

وی در ادامه افزود «برای اتهام تبلیغ علیه نظام غنچه قوامی به یک سال حبس محکوم شده بود، که این حکم صادر و به ما ابلاغ شد؛ اما در مرحله تجدیدنظرخواهی دیگر بنده مسئولیتی ندارم و وکیل جدید کارها را انجام می‌دهد.»

مقام‌های مسئول قضایی ایران هنوز درباره این گفته آقای طباطبایی اظهار نظری نکرده‌اند.

سه‌شنبه گذشته، دادستانی تهران با رد این موضوع که خانم قوامی به خاطر تلاش برای تماشای بازی والیبال بازداشت شده، گفت در ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ «متهم که واجد سابقه بازداشت قبلی بوده، به طور اتفاقی توسط ماموران پلیس مستقر در ورزشگاه، بازداشت می‌گردد و وی پس از بازداشت، مبادرت به عکس‌برداری از مقر پلیس و افراد حاضر در آن جا می‌نماید.»

دادستانی تهران همچنین گفت او «در فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام مشارکت داشته و ضمن ارتباط با دست‌اندرکاران و مرتبطین شبکه‌های ماهواره‌ای ... در تجمعات و راهپیمایی‌های ضد نظام حضور داشته است.»

خانواده غنچه قوامی ضمن رد اتهامات مطرح شده، می‌گویند او تنها برای تماشای بازی والیبال رفته بود. ایمان قوامی برادر غنچه در آخرین گفتگویی که هفته گذشته با بخش فارسی صدای آمریکا داشت، بار دیگر اتهامات مظرح شده توسط دادستانی را رد کرد و نسبت به وضعیت نامناسب سلامتی و جسمانی غنچه در زندان هشدار داد.

علیزاده طباطبایی در ادامه گفتگوی امروز خود با ایلنا، در توضیح دلایل استعفایش از وکالت خانم قوامی گفت به درخواست مادر او از پیگیری و وکالت این پرونده استعفا داده است. خبرگزاری ایسنا هم از قول آقای طباطبایی نوشت دلیل کناره‌گیری او از وکالت غنچه «اصرار» مادر وی بوده است.

سوسن مشتاقیان مادر غنچه قوامی هفته گذشته از استعفای آقای علیزاده طباطبایی از وکالت پرونده دخترش خبر داد و گفت او بعد از «چند روز بی‌خبری» روز دوشنبه (۲۶ آبان ماه) استعفا کرد و ما هم هنوز وکیل جدیدی نگرفته‌ایم.

برخی رسانه‌ها بر این باورند که اظهارات آقای علیزاده طباطبایی در جریان بازدید از نمایشگاه مطبوعات در اواخر آبان ماه و نقل قول‌هایی از طرف غنچه قوامی، دلیل اختلاف خانواده موکلش با او شده است.

غنچه قوامی، خردادماه گذشته در تجمعی برای تماشای مسابقه والیبال بازداشت و اندکی بعد آزاد شد اما هنگامی که نهم تیرماه برای تحویل گرفتن وسایل خود مراجعه کرد، و بررسی محتوای تلفن او، دوباره بازداشت شد.

غنچه قوامی، ۲۵ ساله و مقیم انگلیس است که روز ۳۰ خرداد پس از رفتن برای تماشای مسابقه والیبال مردان در ایران، به صورت موقت توسط مأمورین نیروی‌انتظامی دستگیر و پس از چند ساعت آزاد شد. او ده روز بعد و در روز ۹ تیر در مراجعه به بازداشتگاه برای تحویل گرفتن وسائل شخصی خود دوباره بازداشت شد.

تنها جلسه دادگاه خانم قوامی روز ۲۲ مهر ۱۳۹۳ برگزار شد.

XS
SM
MD
LG