لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۹

قوه قضائیه ایران: حکم غنچه قوامی هنوز صادر نشده است


غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه ایران
غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه ایران

سخنگوی قوه قضائیه ایران روز دوشنبه، اخبار منتشر شده در باره صدور حکم برای غنچه قوامی، شهروند بریتانیایی ایرانی‌تبار که در ایران زندانی است، را تکذیب کرد و گفت ختم رسیدگی به پرونده وی هنوز اعلام نشده و حکم او نیز صادر نشده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، غلامحسین محسنی اژه‌ای در یک نشست مطبوعاتی در تهران گفت «ایشان در همین پرونده اتهام دیگری نیز داشته که نسبت به آن اتهام قرار منع تعقیب صادر شده، اما به این قرار اعتراض شده و دادگاه این اعتراض را پذیرفته است و به همین منظور پرونده را به دادسرا ارسال کرده‌اند

محمود علیزاده طباطبایی وکیل خانم قوامی یکشنبه هفته گذشته در گفتگو با خبرگزاری ایسنا با بیان این که موکلش به یک سال زندان محکوم شده است، گفته بود «هفته پیش که به دادگاه مراجعه کردم، رئیس دادگاه حکم را که صادر و امضا شده و از مرحله تایپ برگشته بود به من نشان داد، ولی روز گذشته که مراجعه کردم رئیس دادگاه گفت که پرونده را به دادستانی فرستاده‌ایم.»

در پی انتشار این خبر، وزارت خارجه بريتانيا ضمن ابراز نگرانی در مورد اخبار منتشر شده در خصوص صدور حکم زندان برای خانم قوامی، در بیانیه‌ای نسبت به نحوه پيگرد قانونی، رعايت دادرسی عادلانه و چگونگی رفتار با وی در زندان نیز ابراز نگرانی کرد.

مادر غنچه قوامی نیز روز بعد در صفحه فیسبوک خود نوشت که دخترش در اعتراض به نحوه رسیدگی به پرونده و تاخیر در اعلام حکم دادگاه دست به اعتصاب غذا زده است.

غنچه قوامی اواخر خرداد ماه امسال، در پی شرکت در اعتراض به ممنوعیت ورود تماشاگران زن به سالن مسابقات والیبال دستگیر، اما خیلی زود آزاد شد. او که ۲۵ سال دارد، هنگامی که برای تحویل گرفتن تلفن همراه خود مراجعه کرد، دوباره بازداشت شد.

او از اوایل تیرماه تاکنون در بازداشت به سر برده است. درحالی که خانواده غنچه قوامی از وضعیت او بی‌اطلاع بودند، سه ماه پس از بازداشت او اعلام شد که به اتهام تبلیغ علیه نظام بازداشت شده است. دادگاه بارها حکم بازداشت موقت او را تمدید کرد.

XS
SM
MD
LG