لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۳

دادستانی تهران: پرونده غنچه قوامی به دادگاه انقلاب ارسال شد


دادستانی تهران روز سه شنبه اعلام کرد پرونده غنچه قوامی، شهروند ایرانی-بریتانیایی که در ایران زندانی است، به دادگاه انقلاب ارسال شد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، دادستانی تهران با رد اخباری که گفته می شود خانم قوامی به خاطر تلاش برای تماشای بازی والیبال بازداشت شده، گفته است: در ۳۰ خرداد ۱۳۹۳، «متهم که واجد سابقه ی بازداشت قبلی بوده، به طور اتفاقی توسط ماموران پلیس مستقر در ورزشگاه، بازداشت می گردد و وی پس از بازداشت، مبادرت به عکس برداری از مقر پلیس و افراد حاضر در آن جا می نماید.» دادستانی تهران اعلام نکرده است چرا غنچه قوامی «به طور اتفاقی» بازداشت شده است.

دادستانی تهران همچنین گفته دستگاه تلفن خانم قوامی «حاوی تصاویر و فیلم های متعدد مرتبط با عوامل جریان فتنه بوده است.»

دادستانی تهران گفته خانم قوامی «در فعالیت های تبلیغی علیه نظام مشارکت داشته و ضمن ارتباط با دست اندرکاران و مرتبطین شبکه های ماهواره ای از جمله شبکه ی بی بی سی فارسی و اپوزیسیون خارج از کشور، در تجمعات و راهپیمایی های ضد نظام حضور داشته است.»

فتنه عنوانی است که در جمهوری اسلامی به اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ داده می شود. جمهوری اسلامی همچنین به طور عمده با همکاری با شبکه های خبری بین المللی فارسی زبان را جرم تلقی می کند.

اتهامات مطرح شده در اطلاعیه اخیر دادستانی تهران در حالیست که محمود علیزاد طباطبایی، وکیل خانم قوامی پیشتر گفته بود که رسیدگی به پرونده موکل او به پایان رسید و قاضی رای خود را هم صادر کرد اما پرونده دوباره به دادستانی بازگردانده شد.

وکیل غنچه قوامی، دلیل اتهام تبلیغ علیه نظام را فعالیت موکل خود در فضای مجازی

عنوان کرده بود.

غنچه قوامی، دختر ایرانی انگلیسی 25 ساله، خردادماه گذشته در تجمعی برای تماشای مسابقه والیبال بازداشت و اندکی بعد آزاد شد اما هنگامی که نهم تیرماه برای تحویل گرفتن وسایل خود مراجعه کرد، و بررسی محتوای تلفن او، دوباره بازداشت شد.

بازداشت خانم قوامی باعث شد که میزبانی بازی های والیبال نوجوانان جهان از ایران گرفته شود.

XS
SM
MD
LG