لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۳

تردید قانونگذاران آمریکا نسبت به معامله اتمی با ایران


چند قانونگذار آمریکایی نسبت به امکان معامله ای بین قدرت های جهانی و ایران ابراز تردید کرده اند.

قرار است جان کری وزیر امور خارجه پس از نیمروز چهارشنبه – به وقت شرق آمریکا – درجلسه کمتیه بانکداری سنا، درباره جدید ترین دورمذاکرات با ایران توضیح دهد. مذاکرات ژنو نتیجه ای به بار نیاورد، اما کری ابراز خوشبینی کرد وگفت مذاکره کنندگان به توافق بسیارنزدیک هستند.

پیشتر، اد رویس، رئیس جمهوریخواه کمیته امورخارجی مجلس نمایندگان، مزایای معامله پیشنهادی را زیر سئوال کشید و گفت در کنگره بر این نگرانی افزوده می شود که رئوس توافق معیارهای لازم برای حفاظت از آمریکا و متحدانش را رعایت نمی کند.

الیوت انگل، قانونگذار دمکرات نیز هشدارداد ایران نیاز دارد امتیازات بیشتری بدهد یا خطر تحریم های جدید را بپذیرد.

وزارت امور خارجه آمریکا هشدار داده است وضع تحریم های جدید دراین مرحله اشتباه خواهد بود و از قانونگذاران خواسته است مجال بیشتری به دیپلماسی بدهند.

باب منندز، عضو دمکرات ارشد کمیته مناسبات خارجی سنا، در مقاله ای در روزنامه یواس تو دی، خواهان تحریم های سخت تر در پیشاپیش هر معامله ای شده است که به عنوان «انگیزه ای برای ایران جهت برچیدن قابل تایید برنامه تسلیحات اتمی به کار رود.»

مقامات ایران و گروه ۵+۱ نسبت به جدید ترین دور مذاکرات ابراز خوش بینی کرده اند.

ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در گفت وگو بوده است و اخیرا توافقی امضا کرد که اجازه می دهد بازرسی از مراکز اتمی آن توسعه یابد. اما مدیر آژانس می گوید او تغییر عمده ای دربرنامه اتمی ایران طی سه ماه گذشته نمی بیند.
XS
SM
MD
LG