لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۶

هشدار کری درباره اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران


جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه به قانونگذاران این کشور علیه اعمال هرگونه تحریم جدید بر ایران طی انجام مذاکرات اتمی هشدار می‌دهد.

آقای کری قرار است روز چهارشنبه به وقت واشنگتن با کمیته بانکی سنا ملاقات کند. جنیفر پساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است اجرای دور جدید تحریم ها در حال حاضر خطا است.

خانم پساکی گفت:‌ «گام درست توقف موقتی بر اعمال تحریم است. این کار به این معنا نیست که نمی توانیم در آینده تحریم های جدید اعمال کنیم. مذاکره کنندگان آمریکایی چنین چیزی نمی گویند. این تنها توقفی است برای این که ببنیم روند مذاکرات فعلی چطور پیش می رود.»

مقامات ایران و کشورهای موسوم به ۵+۱ درباره دور بعدی ملاقات و مذاکره برای رسیدن به توافق ابراز امیدواری کرده اند. آنان قرار است هفته آینده بار دیگر در ژنو دور هم جمع شوند.

ایران در چارچوب توافق فوق، به دنبال راهی برای تسهیل تحریم ها است، اما برخی قانونگذاران آمریکایی می خواهند تحریم های بیشتری بر دوش ایران بگذارند.

سناتور باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز سه شنبه در مقاله ای که در روزنامه یو‌اس‌ای تودی منتشر شد نوشت «تحریم های بیشتر مثل اهرمی ایران را به برچیدن برنامه تسلیحاتی اش سوق خواهد داد. هنگامی که ایران چنین کند، تحریم ها لغو می شود و مراودات اقتصادی از سرگرفته می شود.»

همزمان، مقامات ایران از صدور مجوز بازدید از راکتور آب سنگین اراک برای بازرسان آژانس خبر داده اند.

ایران می گوید برنامه اتمی اش صلح آمیز است و تمامی اتهامات کشورهای غربی را رد می کند.
XS
SM
MD
LG