لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۲

هشدار نصرالله درباره شکست توافق اتمی و وقوع جنگ


حسن نصرالله، رهبر گروه حزب الله روز چهارشنبه (۱۳ نوامبر) اعلام کرد احتمال دارد ناکامی برای دست یابی به توافق اتمی بین ایران و قدرت های جهانی به جنگ در خاورمیانه منتهی شود.

دور دوم مذاکرات اتمی بین ایران و نمایندگان کشورهای غربی موسوم به ۵ + ۱ هفته گذشته پس از سه روز مذاکره فشرده وزرای امور خارجه و سایر مقامات بلندپایه کشورهای شرکت کننده بدون دستیابی به توافق نهایی پایان یافت.

با وجودی که قرار است گفتگوها هفته آینده بار دیگر از سر گرفته شوند، اما صاحبنظران و ناظران بین المللی گمانه زنی هایی را در مورد نقش کشورهایی همچون اسرائیل، فرانسه و عربستان سعودی و رایزنی های جدی برای عدم دستیابی به توافق نهایی در دور دوم گفتگوهای ژنو مطرح کردند.

رهبر حزب الله قطر و عربستان سعودی، دو کشور تحت حاکمیت رهبران سنی منطقه خاورمیانه را به حمایت از رویکرد اسرائیل در قبال پرونده اتمی ایران متهم کرده است.

نصرالله گفته است «این کشورها با هر گونه راهکار سیاسی که به توافقی بین ایران و کشورهای جهان منتهی شود، قویاً مخالفت می کنند».

شیخ حسن نصرالله، رهبر حزب الله که از حمایت ایران و سوریه برخوردار است، گفته است دستیابی به نتیجه موفق آمیز در گفتگوهای اخیر در مورد برنامه اتمی ایران جمهوری اسلامی و متحدان آن در منطقه را تقویت خواهد کرد.

رهبر حزب الله گفته است ما دو متحد سوریه و ایران را داریم و به این ائتلاف مطمئن هستیم.

ایران ادعا کرده است که در پی دستیابی به بمب اتمی نیست و غنی سازی اورانیوم را برای تولید انرژی و مصارف پزشکی نیاز دارد.

نصرالله در جمع صدها تن از هواداران خود که در مراسم گردهمایی ویژه محرم در یک سالن عظیم در جنوب بیروت گرد آمده بودند، گفت «در مورد برنامه اتمی ایران، یا به توافق می رسند و یا اختلاف نظر خواهند داشت و وضعیت به جنگ منتهی می شود».

شیخ حسن نصرالله گفت «اگر جنگ در بگیرد، همه باید نگران باشد اما دیگران باید بیش از ما نگران باشند». او تاکید کرده است اگر در مورد برنامه اتمی تهران توافقی بین ایران و غرب حاصل شود، طرف ما از نظر داخلی، منطقه ای و بین المللی قوی تر خواهد بود.

رهبر حزب الله همچنین به کشورهای عرب هشدار داد تا روی سقوط بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه حساب نکنند چرا که خطای آن ها به اثبات خواهد رسید.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز در مورد بی نتیجه ماندن گفتگوهای اتمی ایران با قدرتهای جهانی هشدار داده است.

نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی روز چهارشنبه خود در پارلمان کشور در اورشلیم هشدار داد ایران برای کشورهای ۵ + ۱ طنازی می کند. او تاکید کرد اسرائیل خواهان اعمال تحریم های شدیدتر علیه ایران است.

آقای نتانیاهو خطاب به نمایندگان پارلمان اسرائیل گفت دستیابی به یک توافق بد به گزینه دوم و نامطلوب منتهی خواهد شد.

حزب الله نیروهای شبه نظامی خود را به سوریه اعزام کرده است تا دوشادوش ارتش بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه علیه مخالفان مبارزه کنند. گرچه ایران حضور نیروهای نظامی و ارتش خود در درگیری های سوریه را انکار می کند، اما حسن نصرالله، رهبر حزب الله به صورت علنی در مورد حضور شبه نظامیان این گروه در دمشق و سایر نقاط سوریه گفتگو کرده است.

نصرالله از سال ۲۰۰۶ و از زمان جنگ ۳۴ روزه حزب الله با اسرائیل به ندرت در اماکن عمومی ظاهر شده است. او بیشتر اوقات سخنرانی های خود را از نقاط مخفی و سری ایراد می کند و طی چند سال گذشته از طریق ارتباط تلویزیونی با هواداران خود گفتگو کرده است.
XS
SM
MD
LG