لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۳

تاکید ظریف بر به رسمیت شناختن حقوق اتمی ایران


خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه (١٥ نوامبر) گزارش داد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران ضمن ابراز امیدواری نسبت به مذاکرات هفته آینده با قدرت های جهانی بر درخواست های تهران برای به رسمیت شناختن «حقوق اتمی» ایران تاکید کرده است.

آقای ظریف به خبرگزاری نیمه رسمی فارس گفته است «من همیشه امیدوار هستم. پیشرفت بدون امید ممکن نیست. به طور مسلم، امید لزوماً به معنای آن نیست که با چشم های بسته حرکت کنیم».

آقای ظریف تاکید کرده است «هیچ شانسی برای توافقی که حقوق مردم ایران را به رسمیت نشناسد و به این حقوق احترام نگذارد، وجود ندارد».

از سویی دیگر، آیت الله کاظم صدیقی، مشاور آیت الله خامنه ای، رهبر ایران در مراسم نماز جمعه تهران گفت هنوز برای دستیابی به توافق فرصت هست. آقای صدیقی گفته است «اگر همه صبور باشند، هنوز زمینه (برای کسب توافق) مساعد است و ما انتظار داریم که غرب از فرصت به وجود آمده استفاده کند».

مقامات بلندپایه دولت ایالات متحده گفته اند دستیابی به توافقی در مورد برنامه اتمی ایران در طی گفتگوهای هفته آتی بین نمایندگان تهران و قدرت های جهانی «بسیار محتمل است».

خبرگزاری رویترز از یک مقام بلندپایه دولت آمریکا در واشنگتن نقل کرده دستیابی به توافق در گفتگوهای روزهای ٢١ و ٢٢ نوامبر در ژنو «بسیار محتمل است».

این مقام به شرط افشا نشدن نامش گفته است «من از دستیابی به موافقت نامه اطلاعی ندارم اما به نظر من احتمال رسیدن به توافق وجود دارد اما هنوز مسائل دشواری وجود دارند که باید در مورد آن ها گفتگو شود».

این مقام دولت آمریکا افزوده است کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز ٢٠ نوامبر در ژنو دیدار می کنند و گروه بزرگتری که شامل اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل هستند (بریتانیا، آلمان، ایالات متحده، روسیه، چین و فرانسه) نیز طی دو روز بعد در ژنو در این جلسه ها شرکت خواهند کرد.

«آژانس بین المللی انرژی اتمی» طی هفته اخیر اعلام کرد دولت ایران روند غنی سازی اورانیوم را کند کرده است.
XS
SM
MD
LG