لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۵

هشدار کاخ سفید به کنگره در مورد تحریم های جدید ایران


کاخ سفید روز سه شنبه به کنگره آمریکا هشدار داد تصویب تحریم های جدید علیه ایران می تواند تلاش های دیپلماتیک برای رسیدن به توافق اتمی با ایران را منحرف کند و ایالات متحده را در مسیر جنگ قرار دهد.

این تندترین موضعی است که کاخ سفید تا به امروز در مخالفت با تصویب احتمالی تحریم های جدید علیه ایران گرفته است.

سنای آمریکا اعلام کرده است با پایان مذاکرات ژنو در روز شنبه گذشته، روی بسته جدیدی از تحریم ها علیه ایران کار می کند. سناتور ها گفته اند تعیین تحریم های جدید را پس از توضیحات جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا در کمیته بانکی سنا آغاز می کنند.

آقای کری قرار است درباره گفتگوهای اتمی با ایران در ژنو، روز چهارشنبه به کمیته بانکی سنا توضیح دهد.

رئیس جمهوری آمریکا قول داده است که به تهران اجازه دستیابی به سلاح اتمی را نمی دهد. ایران می گوید به دنبال تولید سلاح اتمی نیست.

مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵ - آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان - قرار است روز ۲۹ آبان ادامه یابد. دو طرف با آنکه در گفتگو های اخیر ژنو به توافق نرسیدند، نسبت به آینده مذاکرات ابراز خوش بینی کرده اند.

کنگره آمریکا شاهد فعالیت گروه های حامی اسرائیل است تا از کاهش تحریم ها علیه ایران جلوگیری کنند و تحریم های فعلی را سخت تر کنند.

پیشنهاد سخت تر شدن تحریم ها علیه ایران از سوی نمایندگانی از هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در سنای آمریکا مطرح شده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل وعده داد این کشور تمام تلاش خود را می کند تا از یک «توافق بد» با ایران جلوگیری کند.

کاخ سفید می گوید هر گونه تحریم جدیدی علیه ایران باعث می شود که به جز گزینه نظامی، گزینه های چندانی در مورد ایران باقی نماند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه به خبرنگاران گفت شهروندان آمریکا به طور موجه و قابل درکی گزینه مسالمت آمیز را برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی ترجیح می دهند.

سخنگوی کاخ سفید گفت اگر راه حل دیپلماتیک کنار گذاشته شود، «چه گزینه دیگری ما و یا متحدان ما برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی خواهیم داشت؟»

کاخ سفید اعلام کرده است که خواهان برداشتن برخی تحریم ها، نظیر تحریم های مالی، علیه ایران است تا ایران نیز گام هایی را برای کاهش فعالیت های اتمی خود بردارد. کاخ سفید گفته است تحریم هایی که برداشته می شوند را می توان در صورت عدم اقدام مناسب ایران به سرعت به حالت اول بازگرداند.

اما بسیاری از قانونگذاران کنگره می گویند سخت تر کردن تحریم ها به دولت آمریکا قدرت بیشتری خواهد داد که به تهران بگوید در مورد برنامه اتمی ایران، تردیدی ندارد.

سناتور جمهوری خواه مارک کرک، می گوید تحریم ها بهترین روش برای جلوگیری از جنگ است.

مارک کرک گفت مردم آمریکا نباید مجبور شوند بین دو گزینه «اقدام نظامی و توافق بدی که ایران اتمی را قبول می کند، یکی را انتخاب کنند.»

در همین حال، روز سه شنبه محمد دهقان، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تلویحا تهدید کرد در صورت تصویب تحریم های جدید مرتبط با برنامه اتمی ایران در کنگره آمریکا، مجلس شورای اسلامی می تواند مقابله به مثل کند.

آقای دهقان گفت «اگر کنگره آمریکا بخواهد مذاکرات را به شکست بکشاند پارلمان ایران نیز می تواند دولت را موظف به توسعه فناوری هسته ای نماید.»

آمریکا و متحدانش به همراه سازمان ملل متحد تاکنون تحریم های گوناگونی را در ارتباط با برنامه اتمی ایران به اجرا گذاشته اند. اما ایران می گوید فعالیت های اتمی اش به رغم تحریم های گسترده، وسیع تر شده است.

در این میان، نتایج یک نظر سنجی نشان می دهد آمریکاییان از پیشنهاد باراک اوباما برای مذاکرات مستقیم با ایران حمایت می کنند.

در نظرسنجی که در اواخر سپتامبر توسط سی ان ان و موسسه بین المللی اورک انجام گرفت، معلوم شد ۷۶ درصد آمریکاییان با مذاکرات مستقیم با ایران برای بازداشتن آن از تولید تسلیحات اتمی موافق هستند. ۲۱ درصد مخالف بودند.
XS
SM
MD
LG