لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۹

بنت: اسرائیل حق اقدام مستقل علیه ایران را محفوظ می‌داند


نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل

اسرائیل روز جمعه به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت راه حل دیپلماتیک را برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران ترجیح می‌دهد اما ممکن است در دفاع از خود، به صورت مستقل و یکجانبه علیه جمهوری اسلامی اقدام کند.

این هشدار نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، به جمهوری اسلامی که در جریان سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، به کشورش مطرح شد پس از تماس‌های اخیر مقامات غربی با شورای حکام آژانس مبنی بر ضرورت محکوم کردن سرپیچی تهران از پاسخ دادن به پرسش‌ها پیرامون بقایای اورانیوم در سایت‌های پیشتر اعلام‌نشده از سوی ایران صورت می‌گیرد.

بر اساس بیانیه دفتر نفتالی بنت، وی در دیدار روز جمعه خود با رافائل گروسی بر اهمیت ارسال «یک پیام روشن و صریح» از سوی شورای حکام آژانس به ایران در نشست آتی این شورا تاکید کرده است.

طبق این بیانیه، «درحالیکه دیپلماسی، ترجیح اسرائیل برای بازداشتن امکان دسترسی ایران به توسعه سلاح‌های هسته‌ای است،» این کشور «حق دفاع از خود و اقدام علیه ایران جهت توقف برنامه هسته‌ایش درصورت ناکامی جامعه بین‌المللی از انجام چنین کاری در بازه زمانی مناسب» را محفوظ می‌داند.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین در پاسخ به توییت مدیرکل آژانس درباره دیدار دو طرف و تاکیدش بر اهمیت پادمان‌های آژانس و پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای برای صلح و امنیت جهانی، ضمن ابراز خوشحالی از این دیدار گفته است: «ایران گام‌هایی بی‌سابقه به سوی سلاح‌های هسته‌ای برمی‌دارد درحالیکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را فریب می‌دهد و گمراه می‌کند. جهان نباید به ایران اجازه دهد ماموریت حیاتی آژانس را به مخاطره بیاندازد.»

علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران، روز پنجشنبه به یک خبرگزاری نروژی گفته بود اسرائیل «فقط در خواب» می‌تواند به ایران حمله کند.

این در حالی است که اسرائیل در هفته جاری یک رزمایش حملات نیروی هوایی بر فراز دریای مدیترانه و همچنین رزمایشی دیگر با مشارکت یک زیردریایی در دریای سرخ برگزار کرد.

هشدار ایران به غرب

در عین حال، ایران به تحولات اخیر در ارتباط با برنامه هسته‌ای بحث برانگیز خود واکنش نشان داده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه گفت تهران به هرگونه اقدام آمریکا و اروپا علیه ایران در آژانس «پاسخ فوری» خواهد داد. خطیب‌زاده گفت: «هرگونه اقدام سیاسی آمریکا و سه کشور اروپایی در آژانس علیه ایران با اقدام متناسب، موثر و فوری وایران پاسخ داده خواهد شد.»

رویترز می‌گوید آمریکا و متحدانش به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فشار آورده‌اند که جمهوری اسلامی ایران را به دلیل «عدم پاسخگویی» سرزنش کند.

رویترز روز چهارشنبه ۱۱ خرداد گزارش داد، پیشنویس یک قطعنامه نشان می‌دهد که ایالات متحده آمریکا، فرانسه، بریتانیا، و آلمان بر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، وابسته به سازمان ملل متحد، فشار آورده‌اند تا جمهوری اسلامی ایران را به دلیل عدم پاسخگویی به پرسش‌های دیرباز پیرامون ذراتی از اورانیوم در تأسیسات اعلام نشده‌اش تقبیح کند.

XS
SM
MD
LG