لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۲

هک گسترده دوربین‌ها و سامانه‌های شهرداری تهران؛ درج شعارهایی علیه خمینی و خامنه‌ای


حمله سایبری به شهرداری تهران، گروه «قیام تا سرنگونی»
حمله سایبری به شهرداری تهران، گروه «قیام تا سرنگونی»

یک گروه سایبری با هک دوربین‌های نظارتی و کنترلی شهرداری تهران در آستانه سالگرد مرگ آیت‌الله خمینی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی در ایران، شعارهایی علیه مقامات حکومتی بر مانیتورهای آن درج کرد.

بنا بر ویدیوها و اسنادی که به صدای آمریکا رسیده است، در روز پنج‌شنبه ۱۲ خرداد گروهی که خود را «قیام تا سرنگونی» معرفی کرده، «پنج هزار دوربین کنترلی شهرداری تهران» و همچنین «بیش از ۱۵۰ سایت و سامانه» شهرداری پایتخت را هک کرده است.

بر روی تصاویر ارسال شده از این گروه، پیام «درود بر رجوی» و «مرگ بر خامنه‌ای رئیسی - لعنت بر خمینی» درج شده است.

حمله سایبری به شهرداری تهران، گروه «قیام تا سرنگونی»
حمله سایبری به شهرداری تهران، گروه «قیام تا سرنگونی»

در اطلاعات رسیده به صدای آمریکا، لیست کامل دوربین‌های منطقه بهشت زهرا، لیست دوربین‌های کنترلی بزرگ‌راه‌ها و خیابان‌های تهران، و داده‌های مرکز فناوری و اطلاعات شهرداری دیتا سنتر در اقدسیه وجود دارد.

همچنین سیستم اتوماسیون داخلی شهرداری، و دوربین‌های مراقبتی مجموعه قبر آیت‌الله خمینی، هک شده است.

حملات سایبری و هک دوربین‌ها و سامانه‌های ارگان‌های مختلف جمهوری اسلامی پیش از این نیز سابقه داشته است.

تابستان سال ۱۴۰۰ گزارش‌هایی از «اختلال سایبری» در سیستم‌های کامپیوتری وزارت راه و شهرسازی ایران و حمله سایبری به شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران منتشر شد.

چهار سال پیش نیز گروه هکرهایی که خود را «تپندگان» می‌نامد سامانه کامپیوتری فرودگاه‌های مشهد و تبریز را هک کرده و پیام‌هایی در حمایت از اعتصاب‌ها در ایران بر روی نمایشگرهای این فرودگاه‌ها منتشر کردند.

خبر هک سایت‌های مختلف دولتی و وقوع انفجارها و آتش‌سوزی‌های مشکوک در مناطق مختلف ایران، گمانه‌زنی‌هایی را درباره توانایی مقامات امنیتی ایران مطرح کرده است.

مرداد ۱۴۰۰ هم دوربین‌های امنیتی زندان اوین توسط گروهی به نام «عدالت علی» هک شد که بازتاب‌های داخلی و خارجی گسترده‌ای به همراه داشت.

در آبان ماه پیشین نیز، حمله سایبری و هک سامانه کارت سوخت در ایران به از کار افتادن پمپ‌بنزین‌ها در سراسر این کشور منجر شد و یک گروه سایبری به نام «گنجشک درنده» علاوه بر پذیرش مسئولیت این حمله سایبری، مسئولیت حملات سایبری پیشین به شرکت راه‌آهن و وزارت راه و شهرسازی را نیز به عهده گرفت.

پیش از این، رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران گفته بود این سازمان روزانه مورد «ده‌ها هزار حمله» سایبری قرار می‌گیرد و حمله سایبری پیشین به صداوسیما، به گفته او، کاری «بسیار حساب‌شده» بود.

XS
SM
MD
LG