لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۶

واکنش جمهوری اسلامی به سفر نخست وزیر اسرائيل به امارات: به طور جدی هشدار می‌دهیم


دیدار روز دوشنبه نفتالی بنت، در امارات با ولیعهد ابوظبی
دیدار روز دوشنبه نفتالی بنت، در امارات با ولیعهد ابوظبی

وزارت خارجه ایران به سفر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل، به امارات متحده عربی واکنش نشان داد.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در بیانیه‌ای گفت به هر گونه اقدامی که به تثبیت حضور اسرائيل «در منطقه مهم غرب آسیا منجر شود، به طور جدی هشدار می‌دهیم.»

خطیب‌زاده اسرائيل را «دشمن اول جهان اسلام و کشورهای عربی» و «مبدا و عامل ناامنی و تنش و جنگ‌افروزی» خواند.

امارات و اسرائيل سال گذشته و با میانجی‌گری آمریکا روابط دیپلماتیک خود را عادی کردند.

علاوه بر امارات، بحرین نیز روابط خود را سال گذشته با اسرائيل عادی کرد. عادی‌سازی روابط این کشورها با اسرائيل در شرایطی است که اعلام شد نگرانی‌های مشترک کشورهای عربی و اسرائيل درباره برنامه هسته‌ای و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران از جمله حمایتش از گروه‌های نیابتی در منطقه، از جمله عوامل عادی‌سازی روابط آنها بوده است.

واکنش وزارت خارجه ایران به این سفر در شرایطی است که چند روز قبل‌تر از این، مقامات ارشد امارات و ایران به پایتخت‌های یکدیگر سفر کردند.

تجارت دوجانبه کالا بین اسرائیل و امارات که می‌خواهد قطب اقتصادی منطقه باشد تنها در سال ۲۰۲۱ به ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است. این رقم در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۲۵ میلیون دلار بود. انتظار می‌رود این رقم به شدت بعد از این نیز افزایش یابد.

مقامات اسرائيل و امارات توسعه روابط را از جمله در جهت افزایش رفاه مردم توصیف کرده‌اند.

نفتالی بنت، روز دوشنبه در امارات با ولیعهد ابوظبی، محمد بن زاید آل نهیان، که عملا حاکم امارات به شمار می‌رود، دیدار و از جمله درباره ایران گفت‌و‌گو کرد. این اولین سفر یک نخست وزیر اسرائيل به امارات بوده است.

روزنامه تایمز اسرائيل به نقل از دفتر نخست وزیر اسرائيل می‌نویسد که محمد بن زاید آل نهیان دعوت نخست وزیر اسرائيل برای سفر به این کشور را پذیرفت.

به نوشته رویترز، خبرگزاری دولتی اماراتی وام روز دوشنبه نوشت که در سفر نخست وزیر اسرائيل به امارات دو کشور توافق کردند که یک صندوق مشترک در زمینه پژوهش در حوزه‌های فناوری و توسعه اقتصادی ایجاد کنند و با استفاده از کارشناسان از جمله روی چالش‌های تغییرات اقلیمی، بیابان‌زایی، و انرژی‌های پاک کار کنند.

XS
SM
MD
LG