لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۶

وزارت دادگستری آمریکا: محموله‌‌های نفتی و تسلیحاتی ایران مصادره شد؛ واریز ۲۶ میلیون دلار به صندوق حمایت از قربانیان تروریسم


ساختمان وزارت دادگستری - آرشیو
ساختمان وزارت دادگستری - آرشیو

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید محموله‌های موشکی و نفتی ایران را که پیشتر توسط نیروی دریایی آمریکا توقیف شده بودند مصادره کرده است.

وزارت دادگستری سه شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد دو محموله بزرگ تسلیحات، از جمله ۱۷۱ موشک زمین به هوا و هشت موشک ضد‌تانک (برای حوثی‌ها)، و همچنین حدود ۱میلیون و صد‌هزار بشکه محصولات نفتی ایران در مسیر ونزوئلا را با «موفقیت» مصادره کرده است.

این بیانیه می‌گوید که نیروی دریایی آمریکا محموله‌های تسلیحاتی را از دو شناور در دریای عرب و در حین بازرسی‌های معمول دریایی توقیف کرد.

بیانیه وزارت دادگستری می‌افزاید سپاه پاسداران که در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار دارد، ارسال این محموله‌ها را برنامه‌ریزی کرده بود.

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید که محصولات نفتی توقیف شده نیز از چهار شناور حامل پرچم خارجی نیز که در مسیر ونزوئلا بودند، در اطراف دریای عرب توقیف شد.

این بیانیه از این توقیف‌ها به عنوان «بزرگترین» موارد توقیف محموله‌‌های سوخت و تسلیحاتی ایران توسط دولت آمریکا یاد کرده است.

محموله‌های تسلیحاتی در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ توقیف شده بود.

طبق این بیانیه، ایالات متحده در ژوئیه ۲۰۲۰ طی شکایتی که در واشنگتن دی‌سی تنظیم کرد به دنبال توقیف تمام محموله‌های نفتی چهار نفتکش با پرچم خارجی بود. آن شکایت تصریح می‌کرد که منشا محموله‌های نفتی ایران است و سود آن به سپاه می‌رسد و سرانجام دادگاه با استدلال دولت آمریکا موافقت کرد.

وزارت دادگستری می‌گوید محموله نفتی ایران به قیمت بیش از ۲۶ میلیون دلار از طریق دولت فروخته شد و پول آن به یک صندوق «حمایت از قربانیان تروریسم» می‌رود.

این بیانیه می‌گوید که پلیس فدرال آمریکا نیز در این اقدامات نقش داشته است.

آمریکا روز سه شنبه همچنین چند مسئول امنیتی و نهاد ایرانی را در ارتباط با «با نقض جدی حقوق بشر» تحریم کرد. غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان «بسیج مستضعفین»، از جمله کسانی است که در این فهرست دیده می‌شوند.

XS
SM
MD
LG