لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۱

گزارش رویترز: گروه حزب الله ابزار پیشبرد سیاست‌های منطقەای و جهانی ایران است


واردات چند کشتی سوخت از ایران در چند ماە گذشتە و درگیری مسلحانە پنجشنبە گذشته در بیروت، بار دیگر نگاەها را متوجه حزب الله و جایگاهش نە فقط در لبنان بلکە در خاورمیانە کرده است.

این گروە از سال ١٩٩٧ در فهرست گروەهای تروریستی آمریکا قرار دارد. بریتانیا، آلمان، و اتحادیە کشورهای عرب هم حزب‌الله را گروهی تروریستی می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فعالیت‌های اقتصادی حزب‌الله در لبنان از طریق تجارت، تاسیس، و اداره شرکت‌های ساختمانی، مدارس، و درمانگاەها صورت می‌گیرد. اما گزارش‌های زیادی هم از دیگر فعالیت‌های حزب‌الله، همچون قاچاق مواد مخدر، منتشر شدە است.

در دسامبر سال ٢٠٢٠ مقامات ایتالیا از توقیف بزرگ‌ترین محمولە مواد مخدر بە ارزش حدود یک میلیارد دلار خبر دادند کە بە احتمال زیاد از حزب اللە لبنان ارسال شدە بود.

اما حزب‌الله فقط بە لبنان محدود نشدە است و در سوریە، عراق، و دیگر مناطق جهان هم فعالیت می‌کند.

حزب‌الله لبنان از زمان تاسیس در سال ١٩٨٢، در راستای پیشبرد سیاست‌های منطقەای و جهانی جمهوری اسلامی ایران و گسترش نفوذ آن در خاورمیانە، حرکت کرده است.

پس از کشیدە شدن اعتراضات مردمی سوریە بە جنگ داخلی در سال ٢٠١٣، حزب‌الله از اولین گروەهایی بود کە همراە با نیروی قدس سپاه پاسداران بە یاری رژیم بشار اسد شتافت.

نسخە عراقی حزب‌الله در عراق هم با نام کتائب حزب‌الله در سال ٢٠٠۶ شکل گرفت. اما حزب‌الله لبنان بر دیگر گروەهای شیعە عراقی نزدیک بە ایران هم تاثیر گذاشتە است.

حزب‌الله لبنان متهم اصلی بمبگذاری سال ۱۹۹۴ در مرکز یهودیان در آرژانتین و حملە به سفارت اسرائیل در این کشور آمریکای جنوبی است. بلغارستان هم حزب‌الله را به کشتن پنج شهروند اسرائیلی از طریق بمبگذاری در سال ٢٠١٢ متهم کرده است.

بسیاری از کارشناسان سیاسی معتقدند حزب‌الله لبنان بخشی از سپاە پاسداران است کە وظیفەاش عملی کردن سیاست‌ها و اقداماتی است کە جمهوری اسلامی ایران نمی‌خواهد خود آنها را انجام دهد.

XS
SM
MD
LG