لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۸

دیدار نخست وزیر اسرائيل و ولیعهد ابوظبی در امارات؛ ایران در دستور کار


نخست وزیر اسرائيل در فرودگاه مورد استقبال وزیر خارجه امارات قرار گرفت
نخست وزیر اسرائيل در فرودگاه مورد استقبال وزیر خارجه امارات قرار گرفت

شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی، روز دوشنبه میزبان نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، بود.

این اولین نشست علنی بین او، که حاکم واقعی امارات متحده عربی به شمار می‌رود، و رهبر اسرائیل است.

به گزارش رویترز، سفیر اسرائيل در ابوظبی گفت که موضوع ایران در دستور کار مذاکرات آنها است. نگرانی مشترک در مورد ایران یکی از دلایل برقراری روابط بین امارات و اسرائیل بوده است. در همین حال، امارات نیز برای بهتر کردن روابطش با تهران تلاش می‌کند.

در بیانیه‌ای که خبرگزاری دولتی اماراتی وام منتشر کرده، آمده است شیخ محمد برای «ثبات در خاورمیانه» ابراز امیدواری کرد و دیدار نخست وزیر اسرائیل را در جهت پیشبرد همکاری «به سمت گام‌های مثبت‌تر در جهت ارتقای منافع مردم دو ملت و منطقه» خواند.

فلسطینی‌ها از نزدیکی اسرائیل و امارات ابراز تأسف کرده‌اند.

سفیر اسرائیل در امارات از توضیح بیشتر درباره گفت‌وگوها درباره ایران خودداری کرد، اما به رادیو ارتش اسرائیل گفت: «نخست وزیر تنها برای رسیدگی به موضوع ایران به این جا نیامده است.»

قدرت‌های جهانی برای تمدید توافق هسته‌ای ایران تلاش دارند، و در همین حال ابوظبی هفته گذشته نماینده‌ای را برای مذاکرات به تهران فرستاد. یک هیئت آمریکایی نیز قرار است این هفته به امارات متحده عربی سفر کند تا به بانک‌های اماراتی در مورد عدم پایبندی به تحریم‌های ایران هشدار دهد.

روزنامه «اسرائیل هیوم» به نقل از مقاماتی که نامشان منتشر نشده، نوشت که انتظار می رود نخست وزیر اسرائيل به شیخ محمد در مورد شبه نظامیان مورد حمایت ایران و پهپادهای ارائه شده توسط ایران در منطقه، توضیح دهد.

اسراییل ماه گذشته میلادی ایجاد سازوکاری را برای دفاع مشترک علیه ایران با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مطرح کرد.

سفیر اسرائيل در امارات گفت فروش تجهیزات نظامی به امارات در حال انجام شدن است، هرچند منابع صنعتی اسرائیلی می‌گویند هنوز سامانه‌های دفاع هوایی پیشرفته اسرائیل به امارات ارائه نشده است.

سفیر اسرائیل گفت کشورش در «درازمدت» با «یک دوست جدید» همکاری می‌کند که هم جنبه دفاعی دارد و هم و ملاحظاتی دارد که مربوط به کار با «کشوری که بسیار بسیار بسیار دوست اسرائیل است.»

تجارت دوجانبه کالا بین اسرائیل و امارات تنها در سال ۲۰۲۱ به ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است. این رقم در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۲۵ میلیون دلار بود. انتظار می‌رود این رقم به شدت افزایش یابد.

XS
SM
MD
LG