لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۸

حملات راکتی از جنوب لبنان به شمال اسرائیل


پلیس اسرائیل در حال جابجایی بقایای راکت شلیک شده از لبنان. پنجشنبه، ۶ آوریل ۲۰۲۳
پلیس اسرائیل در حال جابجایی بقایای راکت شلیک شده از لبنان. پنجشنبه، ۶ آوریل ۲۰۲۳

برخی رسانه‌های اسرائیل از شلیکت چندین راکت از جنوب لبنان به سمت شمال اسرائیل در روز پنجشنبه خبر داد.

روزنامه هاآرتص از جمله منابعی است که گزارش حمله راکتی از جنوب لبنان به خاک اسرائیل را داد. این روزنامه همچنین به نقل از شبکه المنار، وابسته به گروه حزب الله لبنان، گزارش داد که اسرائيل با توپخانه‌ به جنوب لبنان حمله کرده است.

به روز رسانی شده - ارتش اسرائيل می‌گوید طبق برآوردهای اولیه، ۳۴ راکت روز پنجشنبه از لبنان به سمت اسرائیل شلیک شد. اسرائيل می‌گوید ۲۵ راکت را سامانه‌های دفاع هوایی ارتش اسرائیل رهگیری کرد و ۵ راکت در خاک اسرائیل فرود آمد. ۴ پرتاب دیگر نیز در دست بررسی است.

ساعاتی بعد هم، سازمان ملل متحد راکت‌پراکنی از جنوب لبنان به شمال اسرائیل را محکوم کرد و خواستار خویشتن‌داری حداکثری همه طرف‌ها شد. به گفته استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل، نیروهای حافظ صلح این سازمان با مقامات اسرائیل و لبنان در تماس هستند و از همه طرف‌ها می‌خواهند از انجام اقدامات یکجانبه‌ای که موجب تنش بیشتر شود، خودداری کنند.

در روزهای اخیر تنش میان اسرائيل و فلسطینی‌ها افزایش یافته که انتقاد کشورهای عرب از اسرائيل را به دنبال داشته است.

با افزایش تنش‌ها در آن منطقه، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، روز چهارشنبه از آنچه «لفاظی‌های ملتهب» دولت اسرائیل خواند انتقاد کرد و از اسرائيل خواست تا رویکرد خود را در قبال فلسطینی‌ها تغییر دهد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، آقای ترودو به خبرنگاران گفت: «ما از آنچه در حال حاضر در اسرائیل در حال وقوع است ابراز تاسف می‌کنیم.» او همچنین حملات موشکی شبه نظامیان فلسطینی از غزه را محکوم کرد.

نیروهای پلیس اسرائیل اوایل روز چهارشنبه وارد مسجد الاقصی در اورشلیم شدند تا افرادی را که به گفته آنها در داخل مسجد سنگر گرفته بودند، دستگیر کنند. اقدام نیروهای اسرائیلی منجر به درگیری با نمازگزاران شد. این رویداد باعث شلیکت راکت از نوار غزه به اسرائيل و حمله تلافی‌جویانه اسرائيل به غزه را در پی داشت.

گروه اسلام گرای حماس کنترل نوار غزه را در دست دارد.

XS
SM
MD
LG