لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۶

تلاش اسرائیل برای جلوگیری از جنگ منطقه‌ای؛ اقدام علیه حماس به جای حزب‌الله


دو مقام دفاعی اسرائیل گفتند که این کشور، حملات شبانه خود در غزه و لبنان را به اهدافی متعلق به حماس متمرکز کرده تا از درگیری گسترده‌تر با حزب الله پرهیز کند.

به گزارش رویترز، مقامات اسرائیلی به این نتیجه رسیدند که حمله متقابل اسرائیل به حزب‌الله لبنان ممکن است به یک جنگ منطقه‌ای تبدیل شود .طبق این گزارش، دیوید بارنیا، رئیس موساد، با ضدحمله‌ها علیه حزب‌الله موافق بوده است.

سایت‌ خبری اکسیوس نیز گزارش داد که اسرائیل از بیم کشیده شدن جنگ به شهرهای این کشور، تلاش می‌کند تا از تشدید خصومت‌ها با حزب‌الله اجتناب کند.

این گزارش‌ همچنین می‌گوید که ارتش اسرائیل و موساد، در رویکرد خود نسبت به این درگیری با هم اختلاف نظر داشته‌اند. موساد، موافق اقدام علیه حزب‌الله و حماس بوده‌ است.

به گزارش اکسیوس، اسرائیل با مقصر دانستن حماس در شلیک موشک از لبنان، با حمله به تونل‌ها و سایت‌های تولید تسلیحات در غزه که به گفته ارتش اسرائیل توسط این گروه مسلح استفاده می‌شد، تلافی کرد.

حماس مسئولیت حملات موشکی از لبنان را نپذیرفت، اما گفت که اسرائیل را «مسئول تشدید تنش و تجاوز آشکار به نوار غزه و عواقبی که بر منطقه خواهد داشت» می‌داند.

این گزارش می‌گوید که حزب‌الله از طریق میانجی‌های بین‌المللی، به اسرائیل اطلاع داده است که در شلیک موشک از لبنان نقشی نداشته است.

در تحولی دیگر، ارتش اسرائیل یک پهپاد را که از جنوب لبنان وارد آسمان شمال اسرائیل شده بود رهگیری و سرنگون کرد.

به گفته سخنگوی ارتش،این پهپاد «در تمام طول پرواز خود توسط ارتش اسرائیل تحت نظر بوده است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل نیز گفت: «ما از هرگونه تجاوز به خاک خود جلوگیری خواهیم کرد.»

هرتزی هالوی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اسرائیل، پیش از ظهر جمعه در بازدید از مرز شمالی با فرماندهان و ساکنان این مناطق دیدار و گفتگو کرد. او در جلسه ای با فرماندهان ارشد، در مورد وضعیت پس از شلیک موشک‌ها در روز پنجشنبه، به بحث و تبادل نظر پرداخت.

ارتش اسرائیل، بامداد روز جمعه در حملاتی تلافی‌جویانه، اهدافی متعلق به حماس در جنوب لبنان را مورد حمله قرار داد. در این حملات هیچ هدفی متعلق به حزب‌الله یا پایگاه ارتش لبنان مورد اصابت قرار نگرفت.

پس از جلسه روز پنجشنبه کابینه امنیتی، نیروهای ذخیره از جمله یگان های پیاده و توپخانه در مرزهای شمالی و جنوبی مستقر شدند.

XS
SM
MD
LG