لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۸

تاکید بنیامین نتانیاهو بر مبارزه با متجاوزان؛  آغاز حمله ارتش اسرائيل به مواضع حماس


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در واکنش به حملات راکتی از جنوب لبنان گفت: «دشمنان اسرائیل بهای هر تجاوزی را می‌پردازند.»

کابینه سیاسی و امنیتی اسرائیل، پنجشنبه شب ساعاتی پس از پرتاب ۳۴ راکت از لبنان به سمت شمال اسرائیل، تشکیل جلسه داد. در این جلسه نتانیاهو تاکید کرد، اختلافات داخلی در زمینه اصلاحات قضایی، اسرائیل را از عملیات علیه دشمنانش باز نخواهد داشت.

او گفت: «در روزهای اخیر به صراحت گفته‌ام که دشمنان، ما را گمراه نخواهند کرد. بحث‌های داخلی اسرائیل مانع از آن نمی‌شود که در هر کجا و هر زمان که لازم باشد علیه آنها اقدام کنیم، همه ما بدون استثنا در این امر متحد هستیم.»

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، ارتش این کشور در پاسخ به حملات راکتی نیروهای حماس، حملات هوایی گسترده‌ای را در نوار غزه انجام داد.

از سوی دیگر بنی گانتز، رهبر حزب اپوزیسیون «اتحاد ملی» با اشاره به حملات راکتی از جنوب لبنان به خاک اسرائیل، در رشته توییتی نوشت: «باز هم مرزهای اسرائیل مورد حمله قرار گرفته است.»

بنی گانتز افزود: «رژیم ایران و دست نشانده‌هایش نمی‌دانند که در مواجهه با ترور، در مورد اینکه چه کسی پاسخگو خواهد بود، هیچ اختلافی بین اپوزیسیون و دولت وجود ندارد.»

او همچنین در توییتی دیگر گفت: «از دولت و نیروهای امنیتی، در هر اقدام مسئولانه و مصممی که آرامش و ثبات را بازگرداند، حمایت خواهم کرد. با دوستان خود در سراسر جهان،به ویژه رهبران منطقه گفتگو خواهم کرد.»

بنی گانتز همچنین با اشاره به درگیری‌های اخیر نیروهای اسرائیلی و فلسطینی‌ها در اورشلیم، نوشت: «اسرائیل متعهد به حفظ شرایط آزادی عبادت و وضعیت موجود در کوه معبد است.»

او همچنین افزود: «سازمان های تروریستی رادیکال که تبلیغات دروغین را به اشتراک می‌گذارند، تنها به دنبال تحریک خشونت و بی‌ثبات کردن منطقه در این مقطع حساس هستند، ما اجازه نخواهیم داد آنها پیروز شوند.»

در همین راستا ودانت پاتل، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در بخشی از سخنان خود در نشست خبری روز پنجشنبه گفت: «ما پرتاب موشک از لبنان و غزه به اسرائیل را محکوم می‌کنیم.»

پاتل افزود: «تعهد ما نسبت به امنیت اسرائیل، تعهدی آهنین است. ما حق مشروع اسرائیل برای دفاع از خود در برابر هرگونه تجاوز را به رسمیت می شناسیم.»

گفتنی است برخی رسانه‌های اسرائیل از شلیک چندین راکت از جنوب لبنان به سمت شمال اسرائیل در روز پنجشنبه خبر دادند.

روزنامه هاآرتص از جمله منابعی است که گزارش حمله راکتی از جنوب لبنان به خاک اسرائیل را داد. این روزنامه همچنین به نقل از شبکه المنار، وابسته به گروه حزب الله لبنان، گزارش داد که اسرائيل با توپخانه‌ به جنوب لبنان حمله کرده است.

ارتش اسرائيل می‌گوید طبق برآوردهای اولیه، ۳۴ راکت روز پنجشنبه از لبنان به سمت اسرائیل شلیک شد. اسرائيل می‌گوید ۲۵ راکت را سامانه‌های دفاع هوایی ارتش اسرائیل رهگیری کرد و ۵ راکت در خاک اسرائیل فرود آمد. ۴ پرتاب دیگر نیز در دست بررسی است.

ساعاتی بعد هم، سازمان ملل متحد راکت‌پراکنی از جنوب لبنان به شمال اسرائیل را محکوم کرد و خواستار خویشتن‌داری حداکثری همه طرف‌ها شد. به گفته استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل، نیروهای حافظ صلح این سازمان با مقامات اسرائیل و لبنان در تماس هستند و از همه طرف‌ها می‌خواهند از انجام اقدامات یکجانبه‌ای که موجب تنش بیشتر شود، خودداری کنند.

در روزهای اخیر تنش میان اسرائيل و فلسطینی‌ها افزایش یافته که انتقاد کشورهای عرب از اسرائيل را به دنبال داشته است.

XS
SM
MD
LG