لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۲

شلیک راکت از غزه پس از درگیری نیروهای اسرائیلی و فلسطینی‌ها در اورشلیم


آرشیو
آرشیو

ورود پلیس اسرائیل به مسجد الاقصی در اورشلیم و درگیری آنها با نمازگزاران در سحرگاه چهارشنبه، حملات موشکی شبه‌نظامیان فلسطینی از غزه و متقابلا حملات هوایی اسرائیل را در پی داشت.

به گزارش رویترز، یک سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که این کشور به دنبال افزایش تنش نیست اما «برای هر سناریویی» آماده است.

پلیس اسرائیل در بیانیه‌ای گفت مجبور به ورود به مجموعه الاقصی شد؛ چرا که «اغتشاشگران نقاب‌دار» با مواد محترقه، چوب، و سنگ در داخل مسجد پنهان شده بودند. پلیس اسرائیل گفت این افراد حتی با انجام گفت‌و‌گو هم حاضر نشده بودند مسجد را ترک کنند.

به نوشته رویترز، این اقدام نیروهای اسرائیلی محکومیت کشورهای عرب، واکنش خشمگینانه فلسطینی ها در کرانه باختری، و حملات مرزی در منطقه غزه را به دنبال داشت.

این تحولات در ماه رمضان و در آستانه عید پسح یهودیان صورت می‌گیرد.

بیم آن می‌رود که انباشت تنش میان اسرائیل و فلسطینی‌ها ممکن است باعث گسترش خشونت‌ها در مسجد الاقصی شود که یهودیان به آن «کوه موریا» می‌گویند.

یک روز پیش از این درگیری‌ها بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، با رهبر امارات متحده عربی تماسی تلفنی داشت. رویترز نوشته بود که این تماس در شرایطی بود که مجموعه‌ای از اقدامات و سخنان مقامات دولت ائتلافی دست-راستی نتانیاهو، خشم اعراب را برانگیخته و امارات متحده عربی نیز آنها را محکوم کرده است.

همزمان شبه‌نظامیان فلسطینی دست کم ۹ راکت از غزه شلیک کردند که حملات هوایی تلافی‌جویانه اسرائیل را در پی داشت. به گفته اسرائیل در این حملات سایت های تولید سلاح گروه اسلام‌گرای حماس که غزه را کنترل می کند هدف قرار گرفت.

حماس مسئولیت حمله راکتی را بر عهده نگرفت، اما گفت که شلیک راکت‌ها در واکنش به یورش نیروهای اسرائیلی به الاقصی بوده است.

در سال ۲۰۲۱ یورش به الاقصی باعث جنگی ۱۰ روزه با غزه شد.

XS
SM
MD
LG