لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۶

تبریک مقام جمهوری اسلامی به تیم ملی عراق به رغم استفاده نشدن از نام خلیج فارس


طرفداران تیم ملی‌ فوتبال عراق
طرفداران تیم ملی‌ فوتبال عراق

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق صعود تیم ملی فوتبال عراق به فینال یک دوره مسابقات فوتبال میان کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس تحت عنوان «جام خلیج» را تبریک گفت.

این در حالی است که در روزهای اخیر مقامات عراقی، از جمله نخست وزیر این کشور، و حتی مقتدی صدر روحانی پرنفوذ شیعه در سخنان خود درباره این رقابت‌ها به جای «خلیج فارس» از عنوان «خلیج عربی» استفاده کردند و این موجب خشم بسیاری از ایرانیان شده است.

غلام‌رضا اباذری در توییت خود به زبان عربی نوشت: «برد پشت برد، نور بر نور، پیروزی و شادی به اندازه آسمان عراق و جوانانش.»


علاوه بر مقامات عراقی، در خبری که تارنمای فدراسیون بین‌المللی فوتبال درباره حضور جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا در مراسم افتتاحیه این جام منتشر کرد، از نام «خلیج عربی» استفاده شده است.

مقامات ایرانی پس از چند روز سکوت نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند و وزارت خارجه ایران خواستار عذرخواهی عراق شد.

با این حال محمد الشیاع السودانی، نخست وزیر عراق، نه تنها برای به کار بردن عبارت «خلیج عربی» عذرخواهی نکرد، بلکه مدعی شد که این یک «واقعیت تاریخی» است.

محمد الشیاع السودانی، نخست وزیر عراق
محمد الشیاع السودانی، نخست وزیر عراق

او پیشتر در مراسم گشایش این رویداد ورزشی در بصره از نام «جام خلیج عربی» استفاده کرده بود.

مشخص نیست که پیام تبریک رایزن فرهنگی ایران در عراق با هماهنگی با تهران منتشر شده یا او به صورت شخصی این اظهارات جنجالی را مطرح کرده است.

تعدادی از کاربران ایرانی با انتقاد شدید از غلام‌رضا اباذری، سخنان او را نمونه‌ای از سردرگمی و ناکارآمدی سیاست خارجی ایران ارزیابی کردند که حتی در مقابل عراق که در ظاهر کشوری «دوست» محسوب می‌شود، موضع ضعیفی دارد.

گفتنی است در جریان این مسابقات که در شهر بصره برگزار می‌شود، عراق با پیروزی مقابل قطر به فینال رسید و به مصاف عمان به رهبری برانکو ایوانکوویچ، سرمربی پیشین تیم ملی ایران و پرسپولیس، خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG