لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۳

عراق و فیفا در جام کشورهای حاشیه خلیج فارس از «خلیج عربی» استفاده کردند


جیانی اینفانتینو - آرشیو
جیانی اینفانتینو - آرشیو

مقامات عراق و فیفا در مراسم افتتاحیه رقابت‌های فوتبال جام کشورهای حاشیه خلیج فارس، از نام «خلیج عربی» استفاده کردند. فدراسیون فوتبال ایران می‌گوید در این مورد به فیفا شکایت می‌کند.

بیست و پنجمین دوره رقابت‌های فوتبال جام کشورهای حاشیه خلیج فارس موسوم به «جام خلیج» جمعه در بصره در جنوب عراق افتتاح شد.

اما حواشی این جام چند روز قبل آغاز شد. زمانیکه مقتدی صدر روحانی پرنفوذ شیعه در عراق از نام «خلیج عربی» برای این جام استفاده کرد.

او در پنج‌شنبه در توییتی کشورهای شرکت کننده را کشورهای خلیج عربی نامید و به آنها خوشامد گفت.

در بسیاری از بنرهای سطح شهر بصره هم از نام خلیج عربی استفاده شده است. البته تعداد کمی از بنرها هم نام خلیج فارس را به کار برده بودند.

جمعه هم در زمان افتتاحیه این جام، دفتر محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق در توییتی نوشت نخست وزیر عراق بیست و پنجمین دوره جام خلیج عربی را افتتاح کرد.

وبسایت فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا هم در خبری که از حضور جیانی اینفانتینو (Giovanni Ufantino) رئیس فیفا در مراسم افتتاحیه این جام منتشر کرده از نام «خیلج عربی» استفاده کرده است.

اگرچه واکنش‌ها در میان مردم در ایران و رسانه‌ها زیاد بوده و بسیاری این اقدام را محکوم کرده‌اند، اما مقامات حکومت ایران تاکنون در این‌باره اظهار نظری نکرده‌اند. سفارت ایران در بغداد هم تاکنون واکنشی نداشته است.

اما فدراسیون فوتبال ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد به دلیل استفاده از عنوانی «مجعول» در جام ملت‌های کشورهای حاشیه خلیج فارس، به فیفا اعتراض می‌کند.

تیم‌های ملی عراق، عربستان، کویت، بحرین، یمن، عمان، قطر و امارات در این جام حضور دارند. این رقابت‌ها پس از حدود چهل سال اولین بار است که در عراق برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG