لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۴

بسیاری از کاربران از اختصاص تسهیلات انبوه برای «راهپیمایی اربعین» در بحبوحه کمبودها انتقاد دارند


اربعین. کربلا، عراق (آرشیو)
اربعین. کربلا، عراق (آرشیو)

در آستانه برگزاری مراسم مذهبی «اربعین» در کشور عراق، بسیاری از مقامات جمهوری اسلامی از ارائه تسهیلات ویژه برای افراد شرکت کننده در آن خبر داده‌اند. همزمان کاربران بسیاری نسبت به صرف این میزان هزینه از بودجه عمومی کشور و بروز مشکل در خدمات‌رسانی داخلی اعتراض کرده‌اند.

رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی از ارائه خدمت «۴۰ هزار نیروی امدادی» این جمعیت به «زائران اربعین» خبر داده و به خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران گفته است که بیش از «۱۲۰۰ مرکز امدادی» در طی این مراسم مذهبی راه‌اندازی می‌شود.

  • راه‌انداری دو بیمارستان هوایی

پیرحسین کولیوند با اعلام اینکه «دو هواپیما» نیز با کمک ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به عنوان «بیمارستان هوایی» تجهیز شده، افزوده است که سایر نهادهای نظامی همچون سپاه پاسداران، ارتش جمهوری اسلامی و پلیس نیز با هلال احمر همکاری می‌کنند.

مراسم مذهبی «اربعین» در روزهای منتهی به بیستمین روز از ماه قمری «صفر» و چهل روز پس از روز دهم ماه «محرم» که از آن با عنوان «عاشورا» نیز یا می‌شود، در کشور عراق و مسیرهای منتهی به شهر «کربلا» و مقبره امام سوم شیعیان به صورت «مراسم پیاده‌روی» و یا برگزاری برنامه‌های جانبی برگزار می‌شود.

برگزاری این مراسم در سالیان اخیر مورد توجه بیشتر حکومت ایران قرار گرفته و با استفاده تبلیغاتی از آن، سعی دارد تا به بسیج امکانات عمومی در بخش‌های مختلف کشور بپردازد، موضوعی که موجب بروز مشکلات فراوان در مناطق زیادی شده، تا آنجا که مریم شکرانی، روزنامه‌نگار به نقل از امیرحسین عظیمی، خبرنگار اهل سیستان و بلوچستان نوشته است اتوبوس‌های ترمینال شهر چابهار را برای «جابه‌جایی زائران اربعین» برده‌اند و مردم سرگردان شده‌اند.

با وجود اعتراضات فراوان در سالیان اخیر به اختصاص دادن بودجه و امکانات عمومی برای این مراسم و سفر مذهبی، سخنگوی دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ایران پانزدهم شهریورماه در نشستی خبری با نمایندگان برخی از رسانه‌های داخلی، از «ماموریت ویژه» به دستگاه‌هاتی زیر مجموعه در این ارتباط خبر داده و گفته بود که قوه مجریه «تمام امکانات» خود را برای «تسهیل سفر زوار اربعین» بکار گرفته است و ابراهیم رئیسی به «همه دستگاه‌ها» دستور داده تا «حداکثر امکانات» را برای این سفر فراهم کنند.

علی بهادری جهرمی افزوده بوده که دولت جمهوری اسلامی ایران در این راستا «زیرساخت‌های کشور» را فعال کرده که بر این اساس از «۱۰ فرودگاه» کشور پرواز به عراق انجام می‌شود، مرزهای زمینی «افزایش دوبرابری» یافته‌اند و قطار «تهران – کربلا» هم راه‌اندازی شده است.

  • عوارض اربعین

کاریر دیگری در ارتباط با نتایج این «دستورات ویژه» نوشته است: از «عوارض اربعین» همین بس که فرماندارها به پایانه‌ها دستور دادن «تموم اتوبوس‌ها رو به جنوب بفرستن» و منی که آزمون نظام مهندسی دارم «مجبور شدم با سه برابر کرایه معمول» با یک پراید خسته مسیر رو برم.

تسهیلات ویژه دستگاه‌ها و نهادهای حکومتی در ایران محدود به خدمات حمل و نقل و یا اعزام نیروهای امدادی کشور نشده و احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و دارایی جمهوری اسلامی ایران چهاردهم شهریورماه گفته است که به «زائران اربعین» تا «پنج میلیون تومان» وام داده خواهد شد که برای دریافت آن «حتی نیاز به حضور در بانک» نیست.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز افزایش این اقدامات نمایشی و مربوط به مسائل مذهبی را مرتبط با گسترش دایره فساد میان مدیران ارشد جمهوری اسلامی دانسته و نوشتند: «وزارت راه شرکت‌های اتوبوسرانی را مجبور به سرویس‌دهی به مسافرین مرز مهران کرده!» اگر هم اعتراضی بکنی «رستم قاسمی میگه من مریضم و بیمارستانم، علی جعفری هم درگیری فساد دوستانش!»

دولت جمهوری اسلامی ایران پیش‌بینی کرده است که در مراسم امسال برخلاف سال‌های گذشته که به دلیل محدودیت‌های کرونایی شهروندان ایرانی امکان حضور نداشتند و یا سال‌های پیشتر از آن، با استقبالی دو برای روبرو و تعداد افراد خارج شده از مرزهای زمینی و هوایی ایران به عراق (از ابتدای ماه قمری محرم تا بیستم ماه صفر)، به «پنج میلیون نفر» برسد.

  • تشریفات مراسم پیاده‌روی

از سوی دیگر، شدت و جدیت مقامات جمهوری اسلامی در پیگیری امور مربوط به این مراسم مذهبی و تبلیغاتی نیز مورد توجه کاربرانی قرار گرفته و برخی نوشتند که «تشریفات مراسم پیاده‌روی اربعین ثابت میکنه که؛ نه جاده سازی سخته، نه بردن اینترنت به نقاط دور دست، نه تامین داروی چند میلیون نفر، نه تهیه غذا و آب، نه تهیه اتوبوس، نه ساخت زیر ساخت‌ها برای راحتی مردم، نه صدور گذرنامه و ویزا در کسری از ثانیه. بستگی داره کجا دلشان بخواد...!»

نهادهای گوناگون جمهوری اسلامی در روزهای اخیر تسهیلات ویژه و خاصی از جمله تمدید گذرنامه اعتبار گذشته، صدور برگه تردد ویژه مراسم اربعین، اعطای وام اربعین، تخصیص ارز ویژه مسافران اربعین و بسیاری موارد دیگر را اختصاص داده‌اند که تاکنون این حجم از هزینه‌کرد و فساد گسترده علنی کم‌سابقه بوده، تا آنجا که یک فعال رسانه‌ای حامی سیاست‌های جمهوری اسلامی نوشت: «امسال که خیلی از شخصیت‌ها، دفاتر، دستگاه‌ها و ارگان‌ها غرق در فساد ناشی از ویژه‌خواری در بلیط اربعین هستند.»

پس از سقوط حکومت بعث عراق در سال ۸۲ به دنبال حمله ائتلاف بین‌المللی به این کشور، مراسم موسوم به «اربعین» پس از دهه‌ها مجددا توسط شیعیان این کشور به صورت سنتی احیا شد اما یک دهه بعد مقامات جمهوری اسلامی با دستور مستقیم آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اقدام به حضور جدی و تلاش بر تاثیرگذاری بر آن کردند، تا آنجا که در روزهای گذشته مقتدی صدر، رهبر ائتلاف پیروز انتخابات عراق و از مخالفان دخالفت تهران در این کشور، خواستار عدم مداخله ایرانیان در فرآیند «پذیرایی از زائران» و «احترام گذاشتن به قوانین ‎عراق» شده بود.

XS
SM
MD
LG