لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۲

معاون وزیر نفت کاهش «۱۰۰ لیتری» در سهمیه بنزین ۳۰۰۰ تومانی را تائید کرد


آرشیو
آرشیو

معاون وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران پس از ماه‌ها به شایعات در مورد «احتمال افزایش بهای بنزین» و یا «تغییر در سهمیه‌های سوخت» پایان داد و سرانجام کاهش «۱۰۰ لیتری» در سهمیه «بنزین ۳۰۰۰ تومانی» کارت‌های سوخت شخصی را تایید کرد.

جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی کشور در جمع خبرنگاران تائید کرد که از ماه جاری، سهمیه بنزین ۳۰۰۰ تومانی در کارت‌های سوخت خودروهای شخصی با کاهش ۱۰۰ لیتری، از ۲۵۰ لیتر در ماه به ۱۵۰ لیتر در ماه کاهش یافت.

این مقام ارشد وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران مدعی شده است که علت این «کاهش» از سهمیه بنزین خودروهای شخصی، بالا بودن میزان «۲۵۰ لیتر بنزین» برای شهروندان بر اساس «متوسط مصرف سوخت خودروهای داخلی» است.

کاهش سهمیه بنزین در کابینه رئیسی در حالی صورت می‌گیرد که افزایش بهای سوخت در دولت حسن روحانی در آبان‌ماه ۹۸ در پی افزایش ناگهانی و چند برابری بهای بنزین، باعث بروز اعتراضات گسترده عمومی در بسیاری از شهرهای ایران شد که سرانجام پس از یک هفته و با سرکوبی خونبار توسط نیروهای امنیتی و نظامی به همراه قطع اینترنت، پایان یافت.

همزمان روزنامه «همدلی» چاپ تهران نیز در شماره روز سه‌شنبه هشتم شهریورماه درباره گزارش‌های میدانی صاحبان کارت سوخت که «نمی‌توانند روزانه بیش از ۳۰ لیتر بنزین دریافت کنند»، نوشته است: «بنزین نیست، چه خبر شده؟» این جمله‌ای است که این روزها در شبکه‌های اجتماعی بسیار شنیده می‌شود، گزارش‌های میدانی هم حکایت از «کمبود بنزین» یا حتی «نبود گاز و بنزین» در برخی جایگاه‌های سوخت دارد.

این رسانه در ادامه گزارش امروز خود با عنوان «بنزین در کانون ابهام و شایعه» به نقل از یک راننده خودرو آورده که «چند روز پیش برای تزریق بنزین به یکی از جایگاه‌های سوخت در غرب پایتخت رفته بودم، بیشتر از ۳۰ لیتر به باک خودرو تزریق نشد و قطع شد» و در ادامه گزارش افزوده است: هر چه هست، به نظر می‌رسد با توجه به «دغدغه اذهان عمومی» درباره کمبود بنزین در جایگاه‌های سوخت «باید سکان‌داران اقتصادی پاسخ روشنی در این زمینه ارائه کنند.»

در این حال، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه «سهمیه ۶۰ لیتری بنزین ۱۵۰۰ تومانی» در کارت‌های سوخت خودروهای شخصی پابرجاست، اظهار داشته است که فقط «سهمیه دوم» یعنی سهمیه بنزین ۳۰۰۰ تومانی «در کارت‌های سوخت شخصی» کاهش یافته است.

جلیل سالاری با اعلام اینکه افراد در «تمامی جایگاه‌های سوخت» به «کارت سوخت آزاد» جایگاه‌داران دسترسی دارند، با استناد به «بررسی که انجام شده»، اظهار داشته «اغلب مردم» از سهمیه دوم کارت‌های سوخت خود «اصلا استفاده‌ای نمی‌کردند» و سوخت‌گیری آزاد را اغلب با «کارت جایگاه‌داران» انجام می‌دهند.

این تصمیم‌گیری‌ها دو روز پس از آن اعلام می‌شود که احسان خاندوزی، سخنگوی اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ششم شهریورماه گفته بود «بر خلاف شایعات»، هیچ برنامه‌ای برای «افزایش قیمت بنزین» در دستور کار دولت ابراهیم رئیسی نیست.

در ماه‌های اخیر برخی از رسانه‌های داخلی و کاربران شبکه‌های اجتماعی از «کمبود عرضه سوخت» در بعضی جایگاه‌های استان‌های کشور و «تشکیل صف‌های طولانی» در مقابل آنها خبر داده‌اند.

XS
SM
MD
LG