لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۱

هیئت لبنانی برای دریافت سوخت رایگان عازم تهران است


ازدحام وسایل نقلیه برای دریافت سوخت در یکی از جایگاه‌های سوخت در شهر زلکا، لبنان - آرشیو
ازدحام وسایل نقلیه برای دریافت سوخت در یکی از جایگاه‌های سوخت در شهر زلکا، لبنان - آرشیو

دو منبع دولتی در لبنان روز چهارشنبه از اعزام یک هیئت نمایندگی به ایران خبر دادند که قرار است در زمینه دریافت سوخت رایگان، رایزنی کند.

یکی از این دو منبع می‌گوید که تلاش بیروت بر این است که دریافت این سوخت حالت اهدایی داشته باشد تا لبنان بتواند با این ترفند از چنبره تحریمهای موجود علیه تهران بگریزد.

ایالات متحده حوزه انرژی ایران را به شدت مورد تحریم قرار داده است و هر نقل و انتقال مالی در این حوزه ممکن است در شمول تحریم قرار گیرد.

این منابع تصریح کردند که مجتبی امانی، سفیر جمهوری اسلامی در لبنان، پیشنهاد «هدیه سوخت» از سوی ایران به دولت لبنان را پیشتر و در تماس با نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان، مطرح کرده است.

طرح اهدای سوخت به لبنان درحالی مطرح می‌شود که جمهوری اسلامی پیشتر نیز مقادیر معتنابهی از سوخت را برای حزب الله، متحد خود، ارسال کرده بود. حزب الله که یک جنبش مسلح قدرتمند و از سوی آمریکا به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده است هم اینک بخشی از دولت ائتلافی لبنان است. سیدحسن نصرالله، رهبر حزب‌الله، بارها به دولت لبنان پیشنهاد کرده است که برای دریافت سوخت به ایران روی بیاورد.

لبنان طی سالیان گذشته گرفتار معضل تامین سوخت بوده است. تضعیف بنیه اقتصادی این کشور از سال ۲۰۱۹ میلادی به این روند شدت بخشیده است و وضعیت حوزه انرژی در این کشور به‌شدت وخیم است. در حال حاضر بیشتر مناطق لبنان روزانه تنها یک یا دو ساعت برق دارند.

XS
SM
MD
LG