لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۱

امکانات حداکثری جمهوری اسلامی برای زائران اربعین؛ از اینترنت بالنی تا تسهیلات پنج میلیونی


زائران اربعین - آرشیو
زائران اربعین - آرشیو

سخنگوی دولت جمهوری اسلامی با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها برای فرستادن «پنج میلیون نفر» به مراسم اربعین در کربلا، از در نظر گرفته شدن امکانات ویژه‌ برای این افراد خبر داد.

علی بهادری جهرمی روز سه‌شنبه ۱۵ شهریور، به آماده کردن ۱۰ فرودگاه ایران، شش مرز زمینی، و همچنین راه‌آهن برای انتقال زائران به عراق، و نیز حذف ویزا اشاره کرد و گفت که تسهیلات پنج میلیون تومانی برای سرپرست‌های خانوار و سه میلیون تومانی برای زائران انفرادی با قابلیت دریافت «صد درصد برخط و بدون ضامن» در نظر گرفته شده است.

به گفته او، ابراهیم رئیسی «به همه دستگاه‌ها دستور» داده که «حداکثر امکانات را برای سفر اربعین فراهم کنند.»

اربعین سالگرد چهل روز پس از کشته شدن امام سوم شیعیان و یارانش در کربلا است و شماری از پیروان تشیع هر سال در این روز عزاداری برگزار می‌کنند. در چند سال گذشته جمهوری اسلامی با صرف بودجه‌های کلان و فراهم کردن امکانات ویژه، شهروندان را تشویق می‌کند که در این روز به کربلا سفر کنند.

سخنگوی دولت سیزدهم همچنین اعلام کرد که گفته آینده «یک بالن» برای تأمین اینترنت رایگان زائران به مسافران کربلا «در مرز استقرار می‌یابد» و خدمات استفاده مشترک از خودروهای «اسنپ، تپسی، و ماکسیم» برای آنها فراهم شده است.

منابع محلی می‌گویند ستاد اربعین از امکانات شهرها برای به‌کارگیری آن‌ها برای پیاده‌روی اربعین استفاده می‌کند. از جمله وضعیت ترمینال مسافری چابهار «متشنج» گزارش شده و «اتوبوس‌ها با دستور بالا به مرز ریمدان برای آوردن زائران اربعین اعزام» شده‌اند و «مردمی که بلیت اتوبوس خریده‌اند»، سرگردان مانده‌اند.

مقتدی صدر، روحانی شیعه عراق، اخیرا با صدور بیانیه‌ای به زبان فارسی از زائران ایرانی اربعین خواست به قوانین این کشور احترام بگذارند.

XS
SM
MD
LG