لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۵

کاهش ۵۰ درصدی فروش محصولات غذایی در ایران؛ امام جمعه تهران: حذف ارز ترجیحی «امتحانی الهی» است


رئیس فدراسیون صنایع غذایی می‌گوید که در پی افزایش قیمت‌ها، فروش محصولات صنایع غذایی در کشور نصف شده است.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) روز جمعه به نقل از امیررضا ثابت‌پی، رئیس فدراسیون صنایع غذایی، می‌گوید که با افزایش ۴۰ درصدی قیمت مرغ، تخم مرغ، و نان و شکل‌گیری کارزارهای نخریدن محصولات، فروش صنایع غذایی ۵۰ درصد کاهش یافته است.

ثابت‌پی با اشاره به افزایش قریب به اتفاق قیمت کالاهای اساسی گفت که افزایش قیمت نان «از ۲ هزار تومان به ۵ هزار تومان» سبب شد که «نرخ ساندویج ۲۰ هزار تومانی ۳۹ هزار تومان» شود.

او همچنین گفت که قیمت روغن در تعیین نرخ غذاهای آماده و سالادها حدود ۲۰ درصد تعیین‌کننده است و افزایش ۶.۵ برابری قیمت روغن بر قیمت نهایی همه خوراکی‌ها تاثیر گذاشته است.

در همین حال امام جمعه تهران در خطبه‌های روز جمعه خود، حذف ارز ترجیحی را امتحانی الهی برای مردم و مسئولان دانست.

کاظم صدیقی با اشاره به این که حذف ارز ترجیحی قانونی بوده که توسط دولت قبل اجرا نشده است،‌گفت که دولت کنونی جمهوری اسلامی «قانون‌شکن نیست و به دستور مجلس ارز ترجیحی را حذف کرده است. زیرا توزیع عادلانه جز با حذف آن ممکن نمی‌شود.»

صدیقی همچنین مدعی شد که در سال‌های پیش با ارز ترجیحی خوراک سگ و لوازم آرایشی وارد کشور می‌شد و اختصاص این ارز «پول‌دارها را پولدارتر و ضعیف‌ها را ضعیف‌تر می‌کرد.»

امام جمعه موقت تهران همچنین گرانی را مربوط به همه دنیا دانست و با تایید برنامه‌های اقتصادی دولت سیزدهم و شخص رئیسی مدعی شد که «در مساله اقتصاد، اگر مردم ولایت‌پذیری و همراهی با دولت را داشته باشند به پیروزی دست پیدا می‌کنند.»

این درحالی است که مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود از نرخ تورم کشور نوشته‌ است که قیمت گوشت قرمز، شیر، پنیر، و تخم مرغ در ماه اردیبهشت نسبت به فروردین حدود سه درصد، قیمت نان و غلات هفت درصد، و قیمت روغن کمتر از ۱۴ درصد افزایش داشته است.

افزایش قیمت کالاهای اساسی درایران و اعتراضات مدنی به دنبال آن باعث شد که این موضوع مورد توجه بسیاری از رسانه‌های جریان اصلی جهان قرار گیرد.

واشنگتن پست هفته گذشته با انتشار گزارشی درباره موج گرانی‌ها در ایران و با تأکید بر افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت‌ کالاهای اساسی برای مردم ایران که نیمی از جمعیت ۸۵ میلیونی آن زیر خط فقر هستند، اضافه کرد: «اکنون معترضان خواسته‌های خود را گسترش داده‌اند و خواهان پایان دادن به جمهوری اسلامی و سقوط رهبران آن هستند.»

XS
SM
MD
LG