لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۱

بان کی مون خواستار نقش سازنده ایران در دفع داعش شد


جواد ظریف و بان کی مون در آغاز دیدار روز پنجشنبه، ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۴-نیویورک
جواد ظریف و بان کی مون در آغاز دیدار روز پنجشنبه، ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۴-نیویورک

به گزارش دفتر دبیرکل سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، با بان کی مون، دیدار کرد.

در این دیدار مسائل مورد علاقه دو طرف، از جمله مسئله هسته ای ایران ، منازعات در منطقه، و به ویژه در سوریه و عراق، و وضعیت حقوق بشر در ایران مورد بحث قرار گرفت.

دبیرکل سازمان ملل در این دیدار ابراز امیدواری کرد که مسئله اتمی ایران با رسیدن به توافقی جامع حل و فصل شود.

او همچنین گفت که اعتقاد دارد ایران باید در عراق و سوریه نقشی سازنده برعهده گیرد.

این درحالی ست که ایران در دو کنفرانس بین المللی در مورد مسئله صلح و امنیت در سوریه و عراق شرکت نداشت. کنفرانس بین المللی ژنو به دعوت جان کری و برای بررسی استقرار صلح در سوریه برگزار شد. روز دوشنبه نیز به دعوت فرانسه کشورهای جهان در ائتلاف بین المللی برای برقراری صلح و امنیت در عراق در پاریس گرد آمدند. آمریکا با حضور ایران در این کنفرانس مخالفت کرد و آن را «مقتضی» ندانست. اقدامی که با واکنش تند رهبر جمهوری اسلامی روبرو شد.

با این حال پس از پایان اجلاس پاریس، جان کری اعلام کرد که به رغم سخنان تند آیت الله خامنه ای، درها به روی ایران برای کمک به دفع گروه داعش باز است.

محمد جواد ظریف، همراه با هیئتی دیپلماتیک، روز سه شنبه به منظور شرکت در گفت و گوهای هسته ای در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل ، وارد نیویورک شد.

او روز چهارشنبه در نیویورک، پیشاپیش آغاز دور هفتم مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۵ +۱ ، در یک برنامه ناهار کاری با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد. دو مقام در این دیدار به بررسی وضعیت مذاکرات درمورد برنامه اتمی ایران و نحوه پیش برد آن پرداختند.

در حالی که دور هفتم مذاکرات اتمی ایران و کشورهای ۵+۱ به طور رسمی از روز جمعه آغاز می شود، دیدارهای میان نمایندگان دو طرف از روز پنجشنبه آغاز شده است.

XS
SM
MD
LG