لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۴

مذاکره ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر سر گام آخر


هیات آژانس بین المللی انرژی اتمی به سرپرستی معاون امور پادمان‌های این آژانس، دوشنبه شب برای مذاکره با مقام‌های ایران وارد تهران می‌شود.

این هیات، با حضور «ترو واریورانتا» معاون امور پادمان‌ها مذاکرات خود را از روز سه‌شنبه پی می‌گیرد تا آنگونه که سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران توضیح داد، بر سر عملی کردن آخرین موضو‌ع‌ها در گام سوم توافق ایران و آژانس، گفت و گو کنند.

بهروز کمالوندی به خبرگزاری ایرنا گفت: «ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از توافق بر سر ۱۳ اقدام در گام های اول و دوم، در گام سوم درباره ۵ اقدام عملی دیگر در ۳۰ اردیبهشت ماه ۹۳ به توافق دست یافتند.»

به گفته او، «اطلاعات اولیه درباره این دو مورد ارائه شده است و قرار است با حضور هیات آژانس درباره این موضوع‌ها نیز گفت و گو و این دو مورد نهایی شود.»

شهریور ماه گذشته، یوکیو آمانو، دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از کند بودن روند پاسخگویی ایران در گام آخر توافق ایران و آژانس، انتقاد کرده بود. آقای آمانو گفته بود که «خیلی مهم است که ایران برای حل کلیه مسائل باقی مانده به موقع همه تدابیر عملی مورد توافق (با آژانس) را اجرا کند.»

آنگونه که آژانس گزارش کرده بود، ایران نتوانسته بود تا مهلت تعیین شده ۲۵ اوت، پاسخ‌های مورد نظر آژانس را ارائه دهد. در مقابل، رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی اما گفت که ایران پیشتر به آژانس اعلام کرده بود که پاسخ به دو مورد باقی مانده زمان‌بر است و با توجه به پیچیده بودن موضوع، تکمیل تمام ۵ اقدام گام آخر تا ۲۵ اوت ممکن نیست.

گفته می‌شود پاسخ به سوالات آژانس درباره ساخت چاشنی بمب اتمی، یکی از اقدامات باقی مانده ایران است. به نظر می‌رسد روشن شدن موضوع محاسبات مربوط به انفجار اتمی که آژانس مدعی است ایران انجام داده، اقدام دیگری است که باید ایران درباره آن توضیح دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران، از آبان ماه سال گذشته تا کنون بر سر انجام سه گام مهم برای اعتمادسازی از سوی ایران، توافق کرده‌اند که در حال حاضر پاسخ ایران به دو اقدام واپسین از آخرین گام عملی، باقی مانده است.

XS
SM
MD
LG