لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۲

باربارا اسلوین: حل ابعاد نظامی برنامه اتمی ایران بخشی از مذاکرات اتمی است


باربارا سالوین
باربارا سالوین

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش جدیدی تایید کرده است که ایران به توافق موقت با ۵ بعلاوه یک عمل کرده است، اما آژانس هنوز «در موقعیتی قرار ندارد که اطمینان معتبری در مورد فقدان مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده ارائه دهد.» به گزارش بلومبرگ و خبرگزاری های دیگری که نسخه ای از این گزارش ۱۹ صفحه ای را - که قرار است رسما در اواخر سپتامبر منتشر شود - دیده اند، آژانس بین المللی انرژی اتمی آماده نیست توضیحات ایران را در مورد تهیه چاشنی های پیشرفته، مدل های انتقال نوترونی و مواد منفجره دارای قدرت بالا، تا زمانی که نفهمد چگونه در «سیستم» سوار می شود، بپذیرد. آژانس و ایران در کوشش برای برطرف ساختن بدگمانی هایی که در مورد ابعاد نظامی احتمالی برنامه وجود دارد، به تشکیل جلسالت فنی ادامه خواهند داد. نگرانی های زیادی وجود دارد که باید روشن شود.

با دور جدید مذاکرات در باره توافق اتمی بین ۵+۱ و ایران - که قرار است ظرف دو هفته در ۱۸ سپتامبر در نیویورک از سر گرفته شود - صدای آمریکا نظر باربارا اسلوین، کارشناس ایران در شورای اتلانتیک در واشنگتن را در مورد پیچیدگی هایی که گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی ممکن است برای کوشش های ۵+۱ ایجاد کند، پرسید.

او گفت «به اعتقاد من مسالۀ ابعاد نظامی احتمالی کاملا به مجموعه مذاکرات اتمی ارتباط دارد و احتمال نمی رود ما تا وقتی به توافق دراز مدت نرسیم، شاهد همکاری کامل ایران باشیم. در این میان، احتمال می رود آمریکا لغو برخی از تحریم ها را به حل پرسش هائی در مورد جنبه نظامی فعالیت های اتمی گذشته ایران ارتباط دهد. توافق دراز مدت باید قول دهد تحریم ها فسخ شود، نه این که به حال تعلیق درآید. بنابراین، حل ابعاد نظامی احتمالی یک بخش اصلی معامله خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG