لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۲

دیدار آمانو با مقام‌های ایران؛ روحانی: به برجام پایبند می‌مانیم


یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سفری به تهران با رئیس جمهوری ایران و دیگر مقامات این کشور دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش ایرنا، آقای آمانو روز یکشنبه ۲۸ آذر در دیدار با حسن روحانی بر لزوم پایبندی تمام طرفین به تعهدات خود در برجام تاکید کرد.

حسن روحانی نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه به نظر او تمدید تحریم‌های ایران توسط کنگره نقض برجام از سوی آمریکاست، گفت که ایران آغازگر نقض برجام نخواهد بود.

او همچنین ابراز امیدواری کرد که ایران و آژانس بین المللی بتوانند درباره ساخت «پیشران هسته‌ای برای حمل و نقل دریایی» با یکدیگر همکاری کنند.

پیشران هسته‌ای بخشی از موتور کشتی است که نیروی محرکه را با استفاده از سوخت هسته‌ای تولید می‌کند.

در همین رابطه، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز پس از دیدار با یوکیا آمانو گفت که با او درباره آینده برنامه هسته‌ای ایران، از جمله ساخت پیشران هسته‌ای، گفت و گو کرده است.

او البته توضیح داد که برنامه ریزی برای آغاز پروژه ساخت پیشران هسته ای سه ماه طول میکشد.

آقای صالحی در ادامه سخنانش با بیان اینکه ایران به تعهدات خود در برجام پایبند خواهد ماند، به خبرنگاران گفت: «ما در شرایطی هستیم که طرف مقابل متوجه پیام ما شده و می‌داند که پیام ما جدی است.»

اشاره آقای صالحی به اختلاف ایران و ایالات متحده بر سر تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله ایران از سوی کنگره آمریکا است. مقامات جمهوری اسلامی ایران تصویب این قانون را نقض برجام می دانند. هفته گذشته حسن روحانی رئیس جمهوری ایران طی نامه‌ای، وزارت امور خارجه را موظف به پیگیری آنچه که «بدعهدی آمریکا» خواند با استفاده از ساز و کارهای پیش بینی شده در برجام کرد. اقدام برای ساخت پیشران هسته‌ای و انجام مقدمات تشکیل کمیسیون بین‌المللی برجام از جمله اقداماتی بود که روحانی در نامه خود دستور آغاز آن را داد.

اگر چه این دستورات رئیس جمهوری ایران اقدام متقابل جمهوری اسلامی در برابر تمدید تحریم‌ها از سوی کنگره آمریکا به نظر می‌رسید، اما مقام‌های آمریکا اعلام کردند که آنچه در دستورات آقای روحانی آمده است نقض برجام نیست و مشکلی در اجرای تعهدات ایران ایجاد نمی‌کند.

انتقاد شدید مقامات جمهوری اسامی از تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله ایران در حالیست که مقام‌های دولتی آمریکا تصویب این قانون را مغایر برجام نمی‌دانند.

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا هفته گذشته پس از اینکه این مصوبه به قانون تبدیل شد گفت که قانونی شدن تمدید تحریم‌های ایران، تاثیری بر توافق هسته‌ای با ایران ندارد و این قانون کاملا با تعهدات آمریکا در توافق هسته‌ای موسوم به برجام سازگار است.

جان کری در واکنش به قانونی شدن طرح تحریم‌های ایران موسوم به ایسا در بیانیه‌ای اعلام کرد تداوم اجرای توافق هسته‌ای ایران یک هدف مهم استراتژیک برای آمریکا باقی خواهد ماند.

در این بین، هیچ یک از کشورهای اروپایی طرف مذاکره در گفت و گوهای هسته ای نیز تمدید تحریم های ۱۰ ساله آمریکا را مغایر با برجام ندانستند.

مصوبه کنگره برای تمدید تحریم های پیشین غیرهسته ای علیه ایران، بدون امضای باراک اوباما به قانون تبدیل شد.​http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG