لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۲

ایران خواستار تشکیل کمیسیون برجام با حضور نمایندگان ۱+۵ شد


ظریف در کنار خانم موگرینی در آخرین هفته های مذاکرات هسته ای- آرشیو
ظریف در کنار خانم موگرینی در آخرین هفته های مذاکرات هسته ای- آرشیو

وزیر امور خارجه ایران روز شنبه ۲۷ آذر ماه در نامه‌ای به فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام، خواستار برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام شد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، محمدجواد ظریف در این نامه با اشاره به آنچه «بدعهدی و اهمال آمریکا» در اجرای تعهدات خود در قبال برجام خواند، خواستار آن شد تا خانم موگرینی اقدامات لازم برای برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام و نیز کارگروه تحریم‌ها را به منظور رسیدگی به تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله ایران توسط آمریکا اتخاذ کند.

تصویب تمدید قانون تحریم‌های ۱۰ ساله ایران در هفته‌های اخیر به موضوع بحث در آمریکا و ایران تبدیل شده بود. بعد از تصویب این قانون در کنگره، یک سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد به اعتقاد دولت آقای اوباما تصویب این قانون ضروری نبود.

این مصوبه که با رای قاطع تمام سناتورهای حاضر در جلسه رای گیری به تصویب رسید، بدون امضای آقای اوباما تبدیل به قانون شد.

مقامات جمهوری اسلامی ایران اما تصویب این قانون را نقض برجام می دانند. هفته گذشته حسن روحانی رئیس جمهوری ایران طی نامه‌ای، وزارت امور خارجه را موظف به پیگیری آنچه که «بدعهدی آمریکا» خواند با استفاده از سازوکارهای پیش بینی شده در برجام کرد.

این در حالیست که مقام‌های دولتی آمریکا تصویب این قانون را مغایر برجام نمی‌دانند.

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا دو روز پیش گفت که قانونی شدن تمدید تحریم‌های ایران، تاثیری بر توافق هسته‌ای با ایران ندارد و این قانون کاملا با تعهدات آمریکا در توافق هسته‌ای موسوم به برجام سازگار است.

جان کری در واکنش به قانونی شدن طرح تحریم‌های ایران موسوم به ایسا در بیانیه‌ای اعلام کرد تداوم اجرای توافق هسته‌ای ایران یک هدف مهم استراتژیک برای آمریکا باقی خواهد ماند.

در بیانیه آقای کری آمده بود: «بدون وجود این قانون نیز ایالات متحده همچنان قادر به آگاهی از هرگونه نقض برجام توسط ایران و در صورت لزوم بازگرداندن تحریم‌ها بود.»

آقای کری بار دیگر تاکید کرد از نظر دولت تمدید طرح تحریم‌های ایران غیرضروری بود.

به نوشته آسوشیتدپرس، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در این باره گفت که دولت ایالات متحده از همه اختیاراتش برای بی اثر کردن آن بخش از این تحریم‌ها که در توافق هسته‌ای متوقف شده بود، استفاده می‌کند.

قانون تمدید ده ساله تحریم های ایران، مصوبه ای است که سال ۱۹۹۶ علیه ایران و لیبی به خاطر نقش آنها در فعالیت های تروریستی توسط کنگره آمریکا تصویب شد و توسط بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت امضا شد.

این قانون در سال ۲۰۰۶ به ISA یا Iran Sanctions Act تغییر نام داد چون با تعهدات بین المللی لیبی، نام این کشور از قانون حذف شد. از آن زمان قانون تحریم های ایران بطور مداوم تمدید شده است.

اعضای کنگره آمریکا تصویب تمدید این قانون را به دلیل رفتار ایران در منطقه، موضوع حقوق بشر و تروریسم عنوان کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG