لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۵

رئیس مجلس خبر مصوبه شورای عالی امنیت ملی برای رفع حصر را نادرست خواند


در حالیکه گزارش‌های رسانه‌های غیردولتی در ایران به نقل از حسین کروبی، از رفع حصر رهبران معترضان سال ۸۸ خبر داد، یک نماینده مجلس این خبر را نادرست دانست.

حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، روز شنبه ۶ مرداد به برخی وبسایت‌های خبری گفته بود که شورای عالی امنیت ملی به رفع حصر پدرش ، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد رای داده است.

حسین کروبی همچنین از رفع محدودیت علیه محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران که در حال حاضر ممنوع التصویر است، توسط شورای عالی امنیت ملی خبر داد.

با این حال، غلامرضا حیدری، نماینده مجلس و عضو فراکسیون امید روز یکشنبه به خبرگزاری ایلنا گفت که علی لاریجانی خبر رای شورای عالی امنیت ملی به رفع حصر را رد کرده است.

او گفت: «درمورد مصوبه شورای عالی امنیت ملی رفع حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم زهرا رهنورد که بعد از ظهر دیروز به نقل از فرزند یکی از محصوران در چند پایگاه خبری منتشر شد، درحاشیه نشست علنی امروز مجلس موضوع را از طریق رییس مجلس پیگیری کردم که متاسفانه آقای لاریجانی صحت این خبر را تایید نکرد.»

رفع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران معترضان سال ۸۸، از وعده های دولت حسن روحانی بوده است. آنها از بهمن ماه سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می برند.

دولت ایالات متحده تاکنون بارها به حصر خانگی این معترضان انتقاد کرده است. وزارت خارجه آمریکا بهمن ماه امسال نیز همزمان با هفتمین سالگرد بازداشت خانگی موسوی، کروبی و رهنورد، خواستار آزادی فوری آنها شد.

طی ماه های اخیر و در پی وخامت حال مهدی کروبی و کسالت میرحسین موسوی، برخی از محدودیت‌های حصر از جمله دیدار با اعضای درجه اول خانواده برداشته شد.

در اواخر اسفند سال گذشته، علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قول‌هایی در مورد گشایش در مورد حصر داده شده است، به خبرنگاران گفته بود انتظار می رود تا پیش از سال جدید به این مسئله پایان داده شود.

این در حالی است که چندی بعد مجتبی ذوالنور، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی و جانشین سابق نماینده ولی فقیه در سپاه، اعلام کرد که رفع حصر از موسوی، کروبی و رهنورد در گرو اظهار پشیمانی آنها از سخنان و اقدامات گذشته است؛ موضوعی که بارها با مخالفت آنها مواجه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG