لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۰

واکنش احمدی‌نژاد به انتقادات خامنه‌ای: کسی با رهبر اختلاف دارد، باید بمیرد؟


از زمان کنار رفتن احمدی نژاد از مقام خود، برخورد با همراهان او، موجب انتقادات تند او از مجموعه های زیر نظر رهبر شده است.
از زمان کنار رفتن احمدی نژاد از مقام خود، برخورد با همراهان او، موجب انتقادات تند او از مجموعه های زیر نظر رهبر شده است.

یک روز بعد از انتقادات رهبر جمهوری اسلامی ایران از محمود احمدی نژاد، او در اظهارنظری گفت: اگر رهبر نظری داشت و یک نفر نظر دیگری داشت، باید بمیرد؟

محمود احمدی نژاد که در ۸ سال قدرت بارها از حمایت علنی رهبر جمهوری اسلامی ایران برخوردار بود، در حاشیه سفر به بوشهر، روز پنجشنبه مورد انتقاد تعدادی از بسیجیان قرار گرفت و به انتقادات رهبر پاسخ داد.

در بخشی از فیلم منتشر شده از سوی حامیان احمدی نژاد، او ضمنی باز به افشاگری تهدید کرده است و خطاب به منتقدان بسیجی خود گفته: رهبری به شما اجازه داده که تهمت بزنید؟ نمی‌شود که یک طرفه گاز بدهید. آدم دو تا بولتن بخواند و دو تا خبر به او بدهند، نمی‌تواند راجع به افراد قضاوت کند. شما باید نظرت را اثبات کنی.

احمدی نژاد پیشتر رئیس قوه قضاییه را به افشاگری تهدید کرده بود.

در حالی آقای احمدی نژاد پرسیده اگر کسی نظر مخالف با رهبری داشت، «باید بمیرد؟»، که در سالهای گذشته منتقدان آقای خامنه ای با مشکلات زیادی مواجه شدند. حتی برخی منتقدان جمهوری اسلامی می گویند نه تنها مخالفان، بلکه حتی روشنفکران در پروژه هایی نظیر قتل های زنجیره ای در اواخر دهه هفتاد توسط حکومت حذف شدند. در سال ۸۸ معترضان و منتقدان به انتخابات ریاست جمهوری، بازداشت و زندانی شدند و هنوز میرحسین موسوی و مهدی کروبی به خاطر تشویق به راهپیمایی در بازداشت خانگی هستند.

آیت الله خامنه ای روز چهارشنبه بدون اسم بردن از احمدی نژاد گفته بود او کار دشمن را انجام می دهد و توصیه کرده بود، کسانی که همه امکانات کشور دست شان هست یا بوده، حق ندارند نقش اپوزیسیون بازی کنند.

بعد از این سخنان خامنه ای، برخی نزدیکان احمدی نژاد مدعی شدند خطاب رهبر، به رئیس جمهوری سابق نیست اما با این اظهارات آقای احمدی نژاد، به نظر می رسد او پاسخ رهبر را داده است.

از زمان کنار رفتن احمدی نژاد از مقام خود، برخورد با همراهان او، موجب انتقادات تند او از مجموعه های زیر نظر رهبر شده است.

رئیس جمهوری پیشین ایران در پی جدی شدن دادگاه رسیدگی به اتهامات خود و نزدیکانش، حملات تندی به دستگاه قضایی کرد و رئیس آن را «غاصب و فاقد مشروعیت» خواند.

آقای احمدی‌نژاد در حالی انتقادات تند علیه قوه قضائیه مطرح کرد که در دوره هشت ساله ریاست جمهوری او همین انتقادات، از جمله موارد متعدد نقض شهروندی، به دستگاه قضایی و وزارت اطلاعات دولت او مطرح بود و او واکنشی نسبت به آن نداشت.

خامنه‌ای در موارد متعددی تاکید کرده بود که دولت آقای احمدی نژاد به شدت در حال کار است و پس از برگزاری انتخابات پرتنش سال ۸۸ در واکنش به نامه انتقاد آمیز هاشمی رفسنجانی، اعلام کرد که در بسیاری از موارد نظرش به احمدی نژاد نزدیک‌تر است.

آقای احمدی‌نژاد همچنین حمایت کامل نهادهای منصوب رهبری از جمله سپاه و شورای نگهبان را در دوران ریاست جمهوری پشت خود می‌دید.

با این حال رهبر جمهوری اسلامی که چند ماه پیش آقای احمدی‌نژاد را به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کرد، با تندتر شدن حملات احمدی‌نژاد به او هشدار داده که از دایره نیروهای خودی خارج شده و «سخنان دشمنان» را تکرار می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG