لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۳

عفو بین الملل: ایران برای شناسایی اعدام شدگان سال ۶۷ اجازه «آزمایش دی ان ای» بدهد


سازمان عفو بین الملل در گزارشی به مناسبت سی‌امین سالگرد اعدام های گسترده زندانیان سیاسی در ایران، در گزارشی اعلام کرد مقام های جمهوری اسلامی با پنهان نگه داشتن سرنوشت و محل دفن هزاران زندانی مخالف، به جنایت علیه بشریت ادامه می‌دهند.

این گزارش که سه‌شنبه ۱۳ آذر با عنوان «اسرار آغشته به خون کشتار ۶۷ جنایت علیه بشریت که ادامه دارد» منتشر شد، از سازمان ملل خواسته است که تحقیقات مستقلی را درباره کشتار فراقانونی و ناپدیدکردن گسترده مخالفان که سه دهه بدون مجازات مانده است، تدارک ببیند.

فیلیپ لوتر مسئول خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین الملل در این گزارش به کشتار و ناپدید کردن هزاران مخالف جمهوری اسلامی در تابستان ۱۳۶۷ اشاره کرده و گفته است که جمهوری اسلامی در داخل و خارج کشور طی ۳۰ سال گذشته مشغول از بین بردن شواهد و حقایق درباره این جنایت بوده است.

در این گزارش با اشاره به تداوم فشار به خانواده های اعدام شدگان سال ۶۷، نقض حق آنها برای سوگواری و خاکسپاری رسمی و حتی از بین بردن بقایای گورهای شناسایی شده، آمده است: «مقام‌های جمهوری اسلامی به جای حملات بی‌رحمانه خود به خانواده‌ها باید به آنها نسبت به احقاق حقوق شان درباره دانستن حقیقت و اجرای عدالت و جبران غرامت اطمینان داده شود؛ از جمله با تحویل جنازه قربانیان و شناسایی بقایا از طریق دادن اجازه به حضور متخصصان گورهای دسته جمعی و تحلیلگران دی ان ای.»

عفو بین‌الملل در گزارش خود به پراکندگی گورهای دسته جمعی در ۳۲ شهر ایران اشاره کرده است.

پیشتر نیز گزارش‌هایی از تخریب گورها و از بین بردن شواهد محل دفن کشته شدگان اعدام‌‌های سال ۶۷ منتشر شده بود.

شهریور امسال در پی ابراز نگرانی‌ها از تخریب گورهای اعدام شدگان، سازمان «عدالت برای ایران» مستقر در لندن، از وبسایت «خاک رنج» که یک نقشه جامع از گورهای دسته جمعی زندانیان سیاسی در ایران است، رونمایی کرد.

در این وبسایت مکان دقیق یا تقریبی گورهای جمعی که عمدتا به اعدام‌های دهه ۶۰ در ایران اختصاص دارند مشخص شده است. این نقشه اینتراکتیو (هم کنشی) امکان مشارکت کاربران برای ارائه اطلاعات جدید در مورد گورهای دسته جمعی در ایران را می‌دهد.

عفو بین الملل و سازمان عدالت برای ایران، پیشتر در گزارش مشترکی با استناد به اظهارات شاهدان عینی و تصاویر ویدئویی و ماهواره ای، نسبت به تلاش جمهوری اسلامی برای تخریب هفت گور دسته جمعی در استان های گیلان، آذربایجان شرقی، کردستان، خوزستان، خراسان رضوی و تهران هشدار داده‌ بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG