لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

عفو بین‌الملل: ایران تخریب گورهای اعدام شدگان ۶۷ در اهواز را متوقف کند


انباشت نخاله در مقابل سازه سیمانی نشان دهنده گور دسته جمعی اعدام شدگان ۶۷ در اهواز
انباشت نخاله در مقابل سازه سیمانی نشان دهنده گور دسته جمعی اعدام شدگان ۶۷ در اهواز

در حالی که عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست که تخریب گوردسته جمعی اعدام شدگان سال ۶۷ در اهواز را متوقف کند، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران نیز به این موضوع واکنش نشان داده است.

در این بیانیه که روز سه‌شنبه ۱۴ شهریور در وبسایت سازمان عفو بین‌الملل منتشر شده، آمده است که این سازمان کمپینی به منظور ترغیب مقامات جمهوری اسلامی به توقف این تخریب به راه انداخته است.

ساخت و ساز در نزدیکی محل دفن این اعدام شدگان ماهها پیش آغاز شد اما تصاویر ویدئویی که به تازگی گرفته شده نشان می‌دهد که گور دسته جمعی اعدام شدگان سال ۱۳۶۷ به تدریج در حال مدفون شدن زیر نخاله‌های ساختمانی ناشی از ساخت و ساز است.

عفو بین‌الملل می‌گوید تخریب این گورهای دسته جمعی شواهد قانونی حیاتی درباره کشتارهای سال ۶۷ را از بین می‌برد و حق خانواده‌‌های اعدام شدگان درباره کشف حقیقت را پایمال می‌کند.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات و دفاع بخش خاورمیانه عفو بین‌الملل در این باره گفت: «مقامات جمهوری اسلامی به جای تخریب این گورهای دسته جمعی با ریختن زباله و نخاله روی آنها و تحمیل عذاب بیشتر به خانواده‌های این کشته شدگان، باید با حفظ این شواهد به وظیقه خود برای فراهم کردن امکان تحقیق درباره اعدام‌های دسته جمعی عمل کند.

عفو بین‌الملل از شهروندان خواسته است تا با فرستادن نامه به شورای شهر اهواز برای توقف تخریب گورهای دسته جمعی، به کمپین این سازمان بپیوندند.

از سوی دیگر عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران نیز در گزارش خود به تخریب این گورها اشاره کرده و نوشته است که هدف نهایی از ساخت و ساز در محل این گورهای، تخریب سازه بتونی نشان دهنده محل گورها و ایجاد فضای سبز در آن محل است.

خرداد ماه گذشته نیز عفو بین‌الملل و نهاد عدالت برای ایران در اطلاعیه‌ای مشترک از تخریب گور دسته جمعی در اهواز که گفته می شود دستکم ۴۴ نفر اعدامی تابستان ۱۳۶۷ در آنجا دفن شده اند، ابراز نگرانی کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG