لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۴

باقر نمازی، شهروند آمریکایی ایران‌تبار در مرخصی درمانی به سر می‌برد


باقر نمازی (چپ) در کنار پسرش سیامک. آنها از سه سال پیش زندانی بوده اند.
باقر نمازی (چپ) در کنار پسرش سیامک. آنها از سه سال پیش زندانی بوده اند.

وکیل باقر نمازی، شهروند ایرانی آمریکایی زندانی در تهران اعلام کرد که آقای نمازی به دلیل کسالت در مرخصی به سر می‌برد.

مهرداد قربانی سرابی روز دوشنبه ۵ شهریور ضمن اعلام این خبر به خبرگزاری ایلنا گفت که در خواست اعاده دادرسی موکل خود را به دیوان عالی کشور ارائه داده است.

او گفت که آقای نمازی به اتهام «همکاری با دول متخاصم» به ۱۰ سال حبس محکوم شده است، اما از آنجا که آمریکا از نظر وزارت امور خارجه ایران کشور متخاصم نیست، در خواست اعاده دادرسی شده است.

باقر نمازی ۸۱ ساله در پی بازداشت پسرش سیامک، برای رسیدگی به وضعیت او به ایران سفر کرد و بازداشت شد. نمازی ۱۷ بهمن سال گذشته نیز بعد از یک مرخصی استعلاجی چند روزه به زندان بازگردانده شد.

این درحالی بود که یک پزشک معتمد حکومت توصیه سه ماه استراحت برای او کرده بود.

وکیل آقای نمازی در آن هنگام گفته بود که بازگشت او به زندان به مثابه حکم مرگ سریع است ، اما مقام‌های زندان اوین در یک تماس تلفنی خواهان بازگشت فوری باقر نمازی به زندان شدند.

در پی بازگرداندن آقای نمازی، به زندان، مقامات وزارت خارجه آمریکا این اقدام ایران را بسیار ناامید کننده توصیف کرده و خواهان آزادی همه آمریکاییان اسیر در زندان‌های ایران شدند.

باقر نمازی که چندین عمل بزرگ قلب انجام داده و در قلبش باتری کار گذاشته شده است، بهمن ماه گذشته دچار افت شدید فشار خون، بی نظمی ضربان قلب و خستگی شدید شده بود.

دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی ایران باقر نمازی و پسرش سیامک نمازی را به اتهام جاسوسی و همکاری با آمریکا هریک به ده سال حبس محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif
XS
SM
MD
LG